Krzysztof Zanussi: Nic nie działo się przypadkiem…

Krzysztof Zanussi: Nic nie działo się przypadkiem…

PAP Life: – Jest pan inicjatorem festiwalu Karuzela Cooltury. W tym roku goście imprezy będą mówić o przemianach. Do czego prowadzą nas przemiany, czy jest to aż tak ważny temat, aby poświęcać mu cały festiwal?

Krzysztof Zanussi: – Przemiany są nieuniknione, ale nie wiemy, do czego prowadzą. Boimy się tego, co będzie, a wiemy, że to, co jest, jest niedobre… To taki odwieczny mechanizm życia, nad którym podczas festiwalu chcemy się skupić. Chcemy zobaczyć, czy człowiek może się zmienić z własnej woli, co mu jest do życia potrzebne. Chcemy rozmawiać o przemianach na różnych poziomach.

PAP Life: – Mówiąc o kulturze, nie ma pan wrażenia, że coraz chętniej sięgamy do innych kultur i po inne kultury?

K.Z.: – Myślę, że tak było od zawsze. Ale potem naród robił selekcję i w końcu przyjmowaliśmy to, co lubiliśmy. I kontusz się ostał, mimo że fraczki noszono…

Myślę, że Polska ma dużą odporność, przy takiej pozornej papuziej naturze. Tu odniosę się do poety: na powierzchni jest ta plugawa skorupa, a pod spodem Polska ma swój żar i jest wierna sobie i niezmienna. To lubię, dlatego cieszę się, że jestem Polakiem, to jest dobry adres i dobre miejsce.

PAP Life: – W pańskim życiu przemiany krążyły wokół litery „F” – fizyka, filozofia i film. Studiował pan fizykę i filozofię, a skończyło się na filmie.

K.Z.: – Tak jakoś się złożyło, że było to trzy razy „F”. Ale były i inne przemiany, w końcu minęło prawie 72 lata mojego życia.

Były to świadome decyzje. Oczywiście nie zawsze ta świadomość była trafna, nie zawsze rozumiałem, co robię, ale zawsze miałem jakiś pogląd, dlaczego to robię. Nigdy nic nie działo się przypadkiem, czy wbrew mojej woli.

PAP Life: – Czego będzie pan sobie życzył, świętując swoje 72 urodziny?

K.Z.: – Tylko tego, żebym mógł kontynuować to, co robię. Żebym mógł dalej robić filmy. Żebym dalej mógł funkcjonować w społeczeństwie, żebym miał na to siły, bo ochotę mam ogromną.

PAP Life: – Czy w takim razie w planach są kolejne produkcje filmowe?

K.Z.: – Tak, obecnie walczę o finansowanie kolejnego filmu.

PAP Life: – Można uchylić rąbka tajemnicy, co to za film?

K.Z: – Jest to współczesny film, o wielkiej korporacji. Film stający w obronie kobiet przed pewnego typu, okropnym feminizmem. Oczywiście, z poparciem dla dobrego feminizmu, bo taki również istnieje. Krótko mówiąc jest to rzecz o walce dwóch kultur, jedna z nich jest dla mnie przykra i obca, to kultura konsumpcji, niepohamowanego wyzwolenia, która tak naprawdę oznacza innego rodzaju niewolę…

Krzysztof Zanussi, polski reżyser i scenarzysta filmowy. Jest inicjatorem corocznego Festiwalu Karuzela Cooltury. Tematem przewodnim dyskusji, warsztatów i koncertów tegorocznej Karuzeli Cooltury są „Przemiany”. Festiwal potrwa od 22 do 24 lipca w Świnoujściu.

Rozmawiała: Monika Dzwonnik (PAP Life)

mdn/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :