Ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

Ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

Laureatów tegorocznej nagrody ogłoszono w sobotę po południu w trakcie gali, która odbyła się na gdyńskim Skwerze Kościuszki. Uroczystość zakończyła trwający od czwartku festiwal Dni Nagrody Literackiej.

Jak poinformował Cyprian Maciejewski z biura prasowego Nagrody Literackiej Gdynia, Justyna Bargielska została laureatką w kategorii proza, za książkę pt. „Obsoletki”, Ewę Lipską nagrodzono za poetycki tom „Pogłos”, a Stefan Chwin został laureatem w kategorii eseistycznej za „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni”.

Przyznawana nieregularnie specjalna „Nagroda Osobna” trafiła z kolei do Andrzeja Sosnowskiego, którego jury postanowiło uhonorować za twórczość poetycką, a przede wszystkim jego ostatni tomik „Poems”.

Troje laureatów w kategoriach proza, poezja i esej otrzymało w ramach nagrody po 50 tysięcy zł, zdobywcy wyróżnienia specjalnego przypadło 10 tysięcy zł.

Do Nagrody Literackiej Gdynia zgłoszono w tym roku ponad 300 książek, spośród których ostatecznie nominowano piętnaście (po pięć w każdej kategorii). Nominacje ogłoszono w czasie Warszawskich Targów Książki, które odbyły się w maju.

W kategorii „poezja” nominowane były tomiki: „Pogłos” Ewy Lipskiej, „Tremo” Andrzeja Niewiadomskiego, „Księga obrotów” Tomasza Różyckiego, „Dywan” Adama Wiedemanna oraz „Ucieczka z Elei” Macieja Woźniaka.

W kategorii prozatorskiej o nagrodę ubiegały się: „Obsoletki” Justyny Bargielskiej, „Back in the DDR i inne opowiadania” Andrzeja Kasperka, „Ziemia Nod” Radosława Kobierskiego, „Piąta strona świata” Kazimierza Kutza oraz „Zapiski na biletach” Michała Olszewskiego.

W kategorii eseistycznej nominowano książki: „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni” Stefana Chwina, „Święta Medea” Zbigniewa Kadłubka, „Dwa oddechy. Szkice o tożsamości żydowskiej i chrześcijańskiej” Piotra Matywieckiego, „Samuel Zborowski” Jarosława Marka Rymkiewicza oraz „Klasztor Maulbronn” Jana Tomkowskiego.

Nagroda Literacka Gdynia przyznawana jest od 2006 roku. W kapitule nagrody pod przewodnictwem Piotra Śliwińskiego zasiadają: Agata Bielik-Robson, Marek Bieńczyk, Jerzy Jarniewicz, Zbigniew Kruszyński, Małgorzata Łukasiewicz, Aleksander Nawarecki oraz Violetta Trella.

aks/ drag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :