Krystyna Tkacz, czyli” Ciapulkowa z telewizji”.

Krystyna Tkacz, czyli” Ciapulkowa z telewizji”.

Krystyna Tkacz to chyba jedna z najbardziejcharakterystycznych polskich aktorek. Jest aktorką wszechstronną – teatralną,telewizyjną i komediową. Widzowie bardzo często kojarzą ją z filmu „Ucieczka z kina Wolność”, gdzie pojawiła się w rolipielęgniarki. Ja bardziej kojarzę ją z seriali takich jak :”Alternatywy” czy„Zmiennicy” Stanisława Barei.

Urodziła się we Wrocławiu, 19 marca 1947 roku. Ukończyłakrakowską PWST w 1972 roku. Jej debiut  teatralny to rola Klary w „Zemście” AleksandraFredry. Miało to miejsce na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu. Później nastałe związała się z Teatrem Ateneum w Warszawie. Występowała także w innychwarszawskich teatrach: Współczesnym, Komedia, Rozmaitości.

Jej debiut filmowy to kryminał  „Strach” Antoniego Krauze w 1975 roku. W roku1977 Radosław Piwowarski zaangażował ją do filmu „Ciuciubabka”. W latachpóźniejszych Krystyna Tkacz występowała w mniejszych lub większych rolach serialowych,między innymi: „Doktor Murek”, „Tajemnica Enigmy”, „Życie Kamila Kuranta”, „Alternatywy”.

W kolejnych latach posypały się propozycje zagraniaról  drugoplanowych, ale zapadających wpamięć telewidzów: „Zmiennicy” (ten serial przyniósł jej niesamowitąpopularność),  „Zabawa w chowanego”, „Ga,Ga chwała bohaterom”. Pojawiła się również w roli królowej, w baśni „Pierścieńi róża” Jerzego Gruzy, którą ja oglądałam jako dziecko.

Lata osiemdziesiąte to występy w : „Komediantce”, „Baluna dworcu w Koluszkach”, „Obywatelu Piszczyku”. Występowała także w komediiRomana Załuskiego – „Galimatias, czyli Kogel – Mogel II”. Młodsi widzowie napewno pamiętają ją z filmu „Mów mi Rockefeller”, gdzie wcieliła się w postać dyrektorkiliceum. Występowała także w roli satyrycznej dziennikarki w „Smacznego telewizorku”Pawła Trzaski.

W 1995 roku Krystyna Tkacz spotkała się z reżyseremMarkiem Koterskim. Wystąpiła w jego filmie „Nic śmiesznego” i w „Dniu Świra”.Ostatnio  Krystynę Tkacz mogliśmypodziwiać w filmie Konrada Niewolskiego „Job, czyli ostatnia szara komórka” iekranizacji „Szatana z siódmej klasy” Kazimierza Tarnasa. Gościnnie wystąpiła wserialach „Pensjonat pod różą”, „Hotel pod żyrafą i nosorożcem”, „Camera Cafe”.

W roku 2008 otrzymała nominację do Orła za drugoplanowąrolę Zosi w filmie Andrzeja Barańskiego „Parę osób , mały czas”. Jest jedną zniewielu aktorek , które nawet gdy występują w rolach drugoplanowych to i takzapadają w pamięć.

Oprócz aktorstwa Krystyna Tkacz z powodzeniem także śpiewa. Prezentuje z powodzeniemswoje umiejętności podczas Przeglądów Piosenki Aktorskiej w jej rodzinnymmieście – Wrocławiu. Wydała także płytę z piosenkami Kurta Tucholskiego.  

Jest także wykładowcą na wydziale aktorskim  warszawskiej Akademii Teatralnej. KrystynaTkacz jako aktorka dysponuje nieograniczonymi środkami aktorskiego wyrazu,dobrze radzi sobie zarówno w repertuarze klasycznym, w rolach dramatycznych ipoważnych jak i kreuje doskonałe role komediowe.  Często mówi o sobie, że jest „aktorkąśpiewającą”.

Jej recitale zawsze przyjmowane są owacyjnie, a jejkreacje w piosenkach Brechta to już legenda. Mało kto wie, że Krystyna Tkaczpotrafi grać na fortepianie i klarnecie. Pasjonuje ją urządzanie wnętrz,projektuje stroje i  torebki.  Bardzo chętnie gotuje, ale nie piecze ciast.Uwielbia warszawską Starówkę. Swoje duże mieszkanie zamieniła na mniejsze ,abymóc mieszkać na ukochanej Starówce. Uwielbia rodzinne biesiady, dlategowiększość świąt rodzina spędza u niej.

Agnieszka Kowalczyk 2010-10-24

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :