„Król Roger” w Brukseli

„Król Roger” w Brukseli

Koncertowe wykonania „Króla Rogera” odbędą się w Belgii 9 i 10 września. Pierwszy pokaz to gala, w której uczestniczyć będą wyłącznie osoby z zaproszeniami VIP. Wśród publiczności znajdą się szczególni goście – Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Pierwszą Damą Anną Komorowską, a także belgijski książę Filip z księżniczką Matyldą.

„Rzeczywiście ten koncert będzie miał niezwykłą oprawę, jest to też szczególne miejsce – jedna z najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata” – mówi PAP Life Magdalena Mich, rzecznik prasowy Instytutu Adam Mickiewicza.

Wśród wykonawców znajdzie się wielu znanych polskich artystów. Partię Rogera II wykona Andrzej Dobber, a Roxany – Olga Pasiecznik. Towarzyszyć im będzie chór Camerata Silesia, chór Polskiego Radia Kraków pod dyrekcją Anny Szostak oraz chór dziecięcy Teatru La Monnaie pod dyrekcją Denis Manier i orkiestra symfoniczna tegoż teatru pod batutą Hartmuta Haenschena. Wystąpią także John Graham-Hall, Eric Cutler, Jarosław Kitała oraz Beata Morawska.

Muzyka Karola Szymanowskiego pojawi się w Belgii we wrześniu nieprzypadkowo. Koncert to wynik międzynarodowej współpracy i część szeroko zakrojonego projektu działań mających promować polską kulturę za granicą w okresie naszej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Głównym organizatorem programu jest Instytut Adama Mickiewicza. Magdalena Mich opowiada PAP Life o tym projekcie:

„Program jest realizowany w dziesięciu stolicach na całym świecie. W każdej przedstawiamy nieco inny program, dostosowany do gustów konkretnej publiczności i specyfiki danego kraju. Zależało nam na tym, żeby były postaci i wydarzenia, które będą ten program spajać. Zdecydowaliśmy się na sześć filarów. Jednym z nich jest właśnie postać Karola Szymanowskiego”.

We wszystkich dziesięciu stolicach, które obejmuje program IAM-u, prezentowane będą także inne kompozycje Karola Szymanowskiego. W tym jego utwory kameralne. Planowane są również kolejne koncertowe wykonania „Króla Rogera” – 15 grudnia utwór zabrzmi w Narodowej Operze Ukrainy.

Libretto „Króla Rogera” powoduje, że opera Szymanowskiego często wykonywana jest niescenicznie. Tekst autorstwa kompozytora i Jarosława Iwaszkiewicza nie zawiera skomplikowanej intrygi, ani typowej operowej akcji. Opowieść rozgrywa się w XII-wiecznej Sycylii. Panujący wówczas Roger II wywodził się z normandzkiego rodu Wikinków. Karol Szymanowski połączył w swoim dziele inspiracje płynące z pobytu we Włoszech, sztuki wschodu obecnej na dworze historycznego władcy, wątki normandzkie oraz tradycję chrześcijańską. Opera przeżywa obecnie swój renesans, a wykonanie w Belgii jest kolejnym pomysłem na wzrost jej popularności za granicą. (PAP Life)

mpr/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :