Ogłoszono laureatów nagrody im. Janusza Zajdla

Ogłoszono laureatów nagrody im. Janusza Zajdla

Nagroda imienia Janusza Zajdla przyznawana jest autorom najlepszych polskich utworów literackich z dziedziny fantastyki, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym, w dwóch kategoriach: za powieść i za opowiadanie.

W kategorii „opowiadanie” nagrodę zdobyła Anna Kańtoch za „Duchy w maszynach”, tekst opublikowany w antologii „Jeszcze nie zginęła”, nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. To jej trzecia nagroda im. Zajdla.

Laureatem w kategorii „powieść” został Jacek Dukaj za „Króla Bólu i pasikonika”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Dukaj został laureatem nagrody im. Zajdla po raz szósty.

Anna Kańtoch urodziła się w 1976 roku, jest absolwentką orientalistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej debiutem było opowiadanie „Diabeł na wieży”, potem opublikowała powieść „Miasto w zieleni i błękicie”. W ubiegłym roku autorka zdobyła statuetkę za powieść „Przedksiężycowi”, a rok wcześniej za opowiadanie „Światy Dantego”. W 2005 roku była nominowana za opowiadanie „Długie Noce”, a w 2007 za powieść „13. anioł”.

Jacek Dukaj urodził się w 1974 roku. Dał się poznać szerszej publiczności w roku 2002, jako autor opowiadania „Katedra”, na podstawie którego Tomasz Bagiński nakręcił swój nominowany do Oscara film.

Debiutował w 1990 roku opowiadaniem „Złota Galera” na łamach „Fantastyki”, publikował szereg opowiadań i mikropowieści w prasie i antologiach. Nagrodzona Zajdlem w 2008 roku powieść „Lód” zdobyła wiele innych laurów, w tym m.in. Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz Europejską Nagrodę Literacką.

Ogólnopolską nagrodę miłośników literatury fantastycznej przyznano po raz pierwszy w roku 1985. Wtedy nosiła ona nazwę „Sfinks”. Po śmierci Janusza Zajdla, który nie zdążył odebrać wyróżnienia za rok 1984 (za powieść „Paradyzja”), zdecydowano o zmianie jej nazwy. Aby uhonorować zmarłego pisarza, nagrodę „Sfinksa” zmieniono na „nagrodę imienia Janusza Zajdla”.

Janusz Andrzej Zajdel (ur. 1938 w Warszawie, zm. 1985 w Warszawie) był prekursorem nurtu socjologicznego w polskiej literaturze science-fiction. Choć jego pierwsze opublikowane utwory to opowiadania, najbardziej znany jest z powieści. Są wśród nich takie tytuły, jak wydana w 1983 r. „Limes inferior”, czy opublikowana rok później „Cała prawda o planecie Ksi”.

Wśród laureatów nagrody Zajdla są m.in. Andrzej Sapkowski, Andrzej Ziemiański, Anna Brzezińska i Jarosław Grzędowicz. (PAP)

rpo/ sp/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :