Kościół katedralny pw. NPN Marii Panny w Siedlcach

Kościół katedralny pw. NPN Marii Panny w Siedlcach

Ta jakże okazała katedra została zaprojektowana przez Zygmunta Zdańskiego, ówczesnego architekta gubernialnego. Budowla w porównaniu z innymi obiektami architektury jest dość młoda. Wybudowana została w latach 1905-1912 na placu ofiarowanym przez Ludwika Górskiego w imieniu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.
Kościół katedralny p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny został wzniesiony w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego. Jesienią 1912 r. katedrę poświecił ks. J. Scipio del Campo. Budowla olbrzymia ma 52 m długości i 19 m szerokości, równie wysoka bo wysokość nawy głównej to 16,5 m, zaś wysokość wież to aż 75 m.

Wnętrze katedry jest dość ascetyczne, zaś wysokie sklepienie powoduje, że człowiek wewnątrz czuje się bardzo mały. Jedynie kolorowe witraże w ogromnych oknach nadają swą ciepłą barwą blasku w mrocznych wnętrzach. Burza ciepłych i jasnych barw na witrażach, zwłaszcza w promieniach słońca wspaniale współgra z czerwonym, ceglanym kolorem ścian. Witraże, bardzo charakterystyczne dla tej budowli, zniszczone podczas II wojny światowej zostały ponownie odbudowane.

Monika Sadowska 2008.10.18

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :