Koncert Chucka Mangione otworzy Targowa Film Street Festival

Koncert Chucka Mangione otworzy Targowa Film Street Festival

09.07. Łódź (PAP) – Koncert znanego trębacza jazzowego Chucka Mangione otworzy w piątek wieczorem drugą edycję Targowa Film Street Festival w szkole filmowej w Łodzi.

W programie trzydniowej imprezy znajdą się pokazy i warsztaty filmowe, konkurs studenckich etiud oraz koncerty; z zespołem wystąpi znana aktorka Juliette Lewis.

Chuck Mangione jest dwukrotnym zdobywcą nagrody „Grammy”. W 1978 r. skomponował muzykę do filmu „Children of Sanchez” z Anthony Quinnem w roli głównej. Temat przewodni z tego obrazu jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych utworów filmowych w dziejach kina. I właśnie m.in. ten utwór artysta ma zagrać w Łodzi. Mangione będą towarzyszyć łódzcy muzycy m.in. z Akademii Muzycznej i Teatru Wielkiego w Łodzi.

Artysta od dwóch dni przebywa w Łodzi. Na spotkaniu z dziennikarzami przyznał, że cieszy się z pobytu w mieście. W czwartek miał próbę z orkiestrą w łódzkiej Filharmonii i jego zdaniem to bardzo dobrzy muzycy. Zapowiedział, że podczas koncertu zagra zarówno muzykę z filmu „Dzieci Sancheza”, jak i inne utwory. „Będzie coś dla każdego” – zapowiedział Magnione, który przyznał, że nadal pisze muzykę, ale nie filmową.

Na 2010 r. artysta zaplanował tylko pięć koncertów, w tym jeden w Europie – właśnie w Łodzi.

Inną gwiazdą tegorocznego Festiwalu będzie amerykańska aktorka Juliette Lewis, która w niedzielę wystąpi ze swoim zespołem. Lewis jest znana z takich filmów jak m.in. „Urodzeni mordercy”, „Co gryzie Gilberta Grape’a”, „Kalifornia” czy „Od zmierzchu do świtu”. Była nominowana do Oscara za rolę nastolatki w remake’u „Przylądka Strachu” w reż. Martina Scorsese.

W 1995 roku zagrała rolę wokalistki Faith Justin w filmie „Strange Days”. Wtedy po raz pierwszy widzowie ujrzeli jej muzyczne wcielenie. Pierwszą grupę rockową założyła w 2004 roku. Ma na koncie pięć płyt. W Łodzi zagra w ramach ogólnoświatowego tournee promującego ostatni krążek, który został wydany jesienią ubiegłego roku – „Terra Incognita”.

W sobotę w ramach festiwalu wystąpią także ukraińska grupa Haydamaky i hiszpański zespół Festicultores.

Festiwal to nie tylko muzyka, ale także filmy. Odbędzie się międzynarodowy konkurs etiud studentów ze szkół filmowych z całego świata. Autor zwycięskiej etiudy otrzyma Złotą Szafę. Filmy oceniać będzie jury, w którym zasiądą m.in. Dunja Kusturica (producentka filmowa, córka Emira Kusturicy), Antonio Mikitreski (macedoński reżyser i producent) oraz Robert Leszczyński.

Leszczyński przyznał, że wśród konkursowych filmów będzie szukał „Dwóch ludzi z szafą” (to słynna etiuda Romana Polańskiego – PAP). „Mam nadzieję, że znajdziemy jakieś filmy bardzo zaskakujące, bardzo mało hollywoodzkie. Spodziewam się czegoś bardzo mocnego pod względem pomysłu” – mówił Leszczyński.

Zaplanowano także m.in. warsztaty filmowe prowadzone przez znanych reżyserów i operatorów, „Noc producentów”, podczas której prezentowane będą retrospektywy filmów Emira Kusturicy i Antonio Mikitreski, pokazy obrazów z Juliette Lewis, a także filmu „Children of Sanchez”.

Główne wydarzenia – w tym koncerty – odbywać się będą na dziedzińcu szkoły filmowej przy ul. Targowej; pokazy filmów m.in. w pobliskim Muzeum Kinematografii.(PAP)

szu/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :