W. Brytania/ Obraz Turnera sprzedany za 45 mln USD

W. Brytania/ Obraz Turnera sprzedany za 45 mln USD

08.07. Londyn (PAP) – Obraz angielskiego malarza epoki romantyzmu Williama Turnera (1775-1851) zatytułowany „Campo Vaccino” został w środę wieczorem sprzedany na aukcji Sotheby’s za zawrotną sumę blisko 45 mln USD, czyli blisko 38 mln euro.

Jest to rekordowa cena za obraz tego angielskiego mistrza. Nabywcą jest londyńska firma handlarzy dziełami sztuki Hazlitt, Gooden & Fox reprezentująca muzeum J. Paul Getty w Los Angeles, w Kalifornii.

Namalowany w 1839 r. obrad przedstawia zapierający dech w piersiach widok Rzymu. Uchodzi za najpiękniejszy widok Wiecznego Miasta. Przed namalowaniem obrazu Turner sporządził dwa szkice podczas dwóch wizyt w Rzymie.

W okresie 171 lat od namalowania go obraz tylko raz pojawił się na rynku kolekcjonerskim.

Poprzednio najwyższą sumę za obraz Turnera – 35,9 mln USD zapłacono w kwietniu 2006 r. za obraz przedstawiający widok Wenecji – „Giudecca, La Donna della Salute i San Giorgio”.

Specjalista od angielskiego malarstwa w Sotheby’s David Moore-Gwyn powiedział prasie, że Turner jest jednym z najbardziej rozchwytywanych malarzy ponieważ wykraczał poza artystyczne kanony swego czasu. „Campo Vaccino” namalował w szczytowym okresie swej twórczości, a sam obraz jest doskonale zachowany.

Obraz wystawili na sprzedaż spadkobiercy hrabiego Rosebery, który kupił go w 1878 r. w czasie miodowego miesiąca z nowo zaślubioną żoną Hannah Rothschild, pochodzącą ze znanej dynastii bankierów. Od tego czasu obraz nieprzerwanie znajdował się w posiadaniu tej rodziny. (PAP)

asw/ jm/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :