Katowice: Filharmonia Śląska otrzymała imię Henryka Mikołaja Góreckiego

Katowice: Filharmonia Śląska otrzymała imię Henryka Mikołaja Góreckiego

Nadanie imienia Filharmonii Śląskiej w Katowicach nastąpiło uchwałą w trakcie XV sesji Sejmiku Województwa Śląskiego. Laudację odczytał dyrektor artystyczny Filharmonii Mirosław Jacek Błaszczyk: „Jego imię przyjmujemy z ogromnym wzruszeniem i wielkim naszym zobowiązaniem, by takiego Patrona być godnym. Życie i dzieło Henryka Mikołaja Góreckiego już się dokonały”.

12 listopada obchodzona była pierwsza rocznica śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego.

Treść uchwały przedstawił marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz: „W roku 2013 przypada 80. rocznica urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych kompozytorów naszego czasu. W uznaniu jego dokonań artystycznych a także jego zasług dla promowania (…) wizerunku regionu, Sejmik Województwa Śląskiego w 1. rocznicę śmierci artysty nadał Filharmonii Śląskiej imię Henryka Mikołaja Góreckiego”.

Marszałek sejmiku w imieniu mieszkańców regionu zwrócił się do Sejmu RP z apelem o ustanowienie roku 2013 Rokiem Henryka Mikołaja Góreckiego, by „w ten sposób złożyć hołd znakomitemu twórcy, a także podkreślić znaczenie jego działań dla kultury polskiej”.

Wdowa po kompozytorze Jadwiga Górecka powiedziała, że inicjatywa nadania imienia Filharmonii „zapiera dech z radości i wzruszenia”. Dodała, że od inicjatywy do uchwały minęło niewiele czasu. „Najpierw otrzymałam telefon, to było miesiąc temu. Tak szybko się to wszystko stało. To coś cudownego, że Filharmonia Śląska będzie nosiła imię mojego męża” – powiedziała Górecka.

Na sali była obecna także córka kompozytora Anna. Powiedziała, że rodzina Góreckich z Filharmonią Śląską związana jest od dziesięcioleci. „Nawet jako małe dziecko chodziłam na koncerty. Byliśmy z filharmonią całe życie związani” – mówiła w trakcie konferencji prasowej.

Dyrektor naczelna Filharmonii Śląskiej Grażyna Szymborska powiedziała, że na pytania: „Dlaczego Górecki?”, zwykle odpowiada: A któż by inny mógł być patronem, jak nie jeden z największych wśród znakomitych współczesnych kompozytorów, w dodatku pochodzący ze Śląska.

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy koło Rybnika. W 1952 roku rozpoczął naukę muzyki w Szkole Muzycznej w Rybniku, by trzy lata później przenieść się do Katowic i rozpocząć studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W 1958 roku, na trzecim roku studiów, na estradzie Filharmonii Śląskiej odbył się koncert monograficzny Góreckiego-studenta. Wtedy po raz pierwszy wykonano sześć jego dzieł.

Studia kompozytorskie ukończył w 1960 roku z najwyższym wyróżnieniem, następnie wyjechał na studia podyplomowe do Paryża. Pięć lat później związał się z PWSM w Katowicach (obecnie Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego). Był jej wykładowcą i rektorem.

Światową sławę przyniosła Góreckiemu III Symfonia „Pieśni żałosnych”, dla której inspiracją stała się ludowa piosenka powstańców śląskich. Skomponowana w 1975 roku symfonia, po 18 latach od powstania, dzięki nagraniu zespołu London Sinfonietta, rozeszła się w 850 tys. nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX wieku.

Henryk Mikołaj Górecki był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Trzy tygodnie przed śmiercią w listopadzie 2010 r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Został pochowany na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza. (PAP)

ktp/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :