Bardzo dobre przyjęcie muzykipolskiej w Pekinie

Bardzo dobre przyjęcie muzykipolskiej w Pekinie

Imprezy zorganizowane w ramach polskiej prezydencji zainaugurował koncert Chińskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej w pod batutą Krzysztofa Pendereckiego w Beijing Concert Hall. W programie znalazły się poemat symfoniczny Step Zygmunta Noskowskiego oraz II Symfonia Krzysztofa Pendereckiego. „Orkiestra jest bardzo dobra. Dyrygowałem już nią wcześniej cztery razy, a pierwszy raz miało to miejsce 15 lat temu podczas mojej pierwszej wizyty w Chinach” – powiedział Penderecki PAP.

Wykonano również Pierwszy Koncert Skrzypcowy Karola Szymanowskiego; w roli solistki wystąpiła Agata Szymczewska, laureatka pierwszej nagrody międzynarodowego konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. „Grało mi się świetnie, szczególnie dzięki sali o tak dobrej akustyce. Współpraca z maestro Pendereckim jak i z chińską orkiestrą jest dla mnie ciekawa i przyjemna” – powiedziała PAP Szymczewska po koncercie. Na bis zagrała Kaprys Polski Grażyny Bacewicz.

W sobotę w ambasadzie RP odbył się recital fortepianowy Krzysztofa Jabłońskiego. Publiczność złożona głównie z przedstawicieli chińskiego przemysłu muzycznego i resortów związanych z kulturą i edukacją, wysłuchała utworów Chopina, Szymanowskiego i Paderewskiego.

Serię koncertów zakończył recital Jabłońskiego w Beijing Music Hall. Podczas koncertu na ekranie nad sceną wyświetlane były obrazy Jerzego Dudy-Gracza. Polski malarz namalował 313 obrazów do 295 utworów Chopina. „Gra z obrazami w tle jest bardzo inspirująca, a chińska publiczność była niezwykle ciepła (…). Mimo sporadycznych szumów na sali i odgłosów fotografowania, czułem bardzo dobry kontakt. Nie wszędzie na świecie spotykam się z tak dobrym wyczuciem atmosfery utworów, co pokazuje, że publiczność jest wrażliwa i reaguje na muzykę” – powiedział PAP po koncercie pianista, którego występ zakończył się dwoma bisami i został nagrodzony gromkimi oklaskami.

Współorganizatorami koncertów byli ambasada RP w Pekinie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena i województwo małopolskie, przy wsparciu spółek skarbu państwa Orlen i KGHM. Imprezy są próbą stworzenia cyklicznego Festiwalu Kultury Polskiej w Pekinie, który miałby się odbywać jesienią każdego roku.

Z Pekinu Janek Żdżarski (PAP)

zdz/ az/ ro/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :