Kalina Jędrusik –  polska artystka kabaretowa i nie tylko.

Kalina Jędrusik – polska artystka kabaretowa i nie tylko.

Była piosenkarką, aktorką, występowała w „Kabarecie Starszych Panów”.
Można powiedzieć , że była legendą polskiego filmu, stworzyła niezapomniane kreacje aktorskie. W latach siedemdziesiątych i sześćdziesiątych była niekwestionowanym symbolem seksu.

Urodziła się w Częstochowie 5 lutego 1931 roku. Studiowała w Krakowie, wspólnie z takimi aktorami jak Zbigniew Cybulski , czy Bogumił Kobiela. Dyplom uzyskała w 1953 roku. Po studiach dostała angaż w Gdańsku, w Teatrze Wybrzeże. Występowała tam  do roku 1955. Później przyszły role w teatrach warszawskich: Narodowym, Współczesnym, Komedia, Rozmaitości, Polskiego.

Jej role teatralne, to między innymi – Katarzyna w „Poskromieniu złośnicy”, Ofelia w „Zamku w Szwecji”, Eleonora w  „Tangu”.
Kalina Jędrusik występowała także w Teatrze Telewizji. Współpracę rozpoczęła w roku 1956. Jej pierwszą rolą była rola „Kleopatry” w spektaklu , którego reżyserem był Gustaw Holoubek.  Jedną z jej bardziej znanych ról  była rola Polly w „Operze za trzy grosze”, w reżyserii Konrada Swiniarskiego.
Kalina Jędrusik to także aktorka filmowa.  Jej debiut filmowy to rok 1957 i epizod w filmie „Ewa chce spać” Tadeusza Chmielewskiego. Kolejna jej rola to rola dziennikarki w filmie „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy. Następnie Jerzy Has zaproponował jej rolę w filmie „Jak być kochaną”. Ponownie spotkała się z tym reżyserem na planie filmu „Lalka”.  Rok 1965 to rola w popularnym serialu „Kapitan Sowa na tropie” Stanisława Barei.

Rok 1960 to przełom w karierze Kaliny Jędrusik –  pojawia się  w „Kabarecie Starszych Panów”. Wtedy aktorka staje się prawdziwą gwiazdą. Jeremi Przybora tak wspomina spotkanie z aktorką: „Któregoś dnia pojawiło się w kabarecie młodziutkie , atrakcyjne dziewczę.  Zaśpiewała piosenkę  pod tytułem „Nie odchodź!”. Zaśpiewał ją tak , że nas z Jerzym zatkało. Poczuła się tak zadomowiona w kabarecie , że już nie odeszła. Była inteligentna i dowcipna”.
  W tym samym roku nagrywa też pierwsze utwory dla Radiowego Studia Piosenki.  Kalina Jędrusik  była obdarzona cudownym głosem.  Śpiewała zmysłowo, z uczuciem. Miała wiele szczęścia, ponieważ  piosenki pisali dla niej :Agnieszka Osiecka , Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski.  Wiele piosenek  pozostało w naszej pamięci do dziś, jak choćby: „Bo we mnie jest sex”, czy „Mój pierwszy bal”.

W latach siedemdziesiątych aktorka stworzyła  dwie znakomite kreacje aktorskie w filmach: „Dzięcioł” Jerzego Gruzy i „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy.  Lata osiemdziesiąte to kolejne role aktorskie Kaliny Jędrusik w filmach „Baryton”, „C,K. Dezerterzy”, „Dziewczęta z Nowolipek”, „Hanussen”, „Ferdydurke”.
Kalina Jędrusik była zawsze dumna, a jednocześnie pełna energii. Była osobą niekonwencjonalną , skandalistką (ach te suknie z dużymi dekoltami, które nosiła), była też odtwórczynią ról poważnych, które zagrała znakomicie.

Odeszła nagle, przedwcześnie i niespodziewanie, latem 1991 roku. Tłumy na jej pogrzebie przypominały te , które widywaliśmy w filmach, pokazujących ostatnią drogę  wielkich gwiazd francuskiej piosenki.

Agnieszka Kowalczyk 2010 09 21

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :