Jubileuszowa parada smoków w Krakowie

Jubileuszowa parada smoków w Krakowie

05.06. Kraków (PAP) – 10. jubileuszowa parada smoków, rycerzy i dam dworu przeszła w sobotę ulicami Krakowa. W widowisku uczestniczyły 34 smoki wykonane z różnych materiałów; towarzyszyły im tłumy dzieci.

W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie tancerzy, orkiestr, rycerzy i księżniczek, a także szczudlarzy i żonglerów – dzieci i ich smoki przeszły ulicami starego Krakowa.

Były smoki jedno i wielogłowe. Niektóre zwracały uwagę świecącymi oczami, inne dymem i bańkami mydlanymi puszczanymi z paszczy. Smok Tortuś zamiast tułowia miał wielopiętrowy tort, a smok Fortepianus, nawiązujący do roku chopinowskiego, miał głowę w kształcie fortepianu i skrzydła z nut.

„To właśnie dzieci animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki stają w szranki o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego” – poinformowała Agnieszka Więckowska z Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska, który jest organizatorem widowiska.

Na Rynku Głównym rozstrzygnięto konkursy: na najpiękniejszego rycerza i damę dworu oraz na najpiękniejszego smoka w trzech kategoriach: przedszkoli, domów kultury oraz szkół podstawowych i gimnazjów.

W ramach imprezy w sobotę i niedzielę na Bulwarach Wiślanych zaplanowano Smoczy Piknik Rodzinny. W jego trakcie odbędzie się zbiórka pieniędzy na pomoc w likwidacji skutków powodzi w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej w Krakowie.

Z powodu powodzi zaplanowane na sobotę wieczór Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle zostało przeniesione na ostatnią sobotę sierpnia. (PAP)

rgr/ wos/ abr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :