Zanussi opowiadał Włochom o narodzinach „Solidarności”

Zanussi opowiadał Włochom o narodzinach „Solidarności”

06.06. Rzym (PAP) – O tym, dlaczego to w Polsce narodziła się "Solidarność", opowiadał w sobotę Włochom Krzysztof Zanussi podczas spotkania w ramach festiwalu filmowego w mieście Bellaria na północy kraju. Odbył się tam przegląd filmów z okazji 30. rocznicy powstania "Solidarności".

"System nie dawał nadziei, Polska była krajem, który się nie rozwijał" – mówił polski reżyser podczas spotkania, w którym udział wzięli przede wszystkim młodzi Włosi. "Przez wieki – dodał – zdobyliśmy doświadczenie ucisku i walki o wolność". Zanussi położył też nacisk na rolę Jana Pawła II oraz Kościoła w procesie narodzin pierwszego wolnego związku zawodowego i rozwoju demokratycznej opozycji. "U nas katolicyzm był zawsze uciskany, Kościół nigdy nie triumfował, a naród identyfikował się z nim" – stwierdził Zanussi, cytowany przez Ansę.

Podczas tegorocznej, 28. edycji Bellaria Film Festival zaprezentowano na specjalnym przeglądzie następujące filmy z Polski: "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego, "Od Solidarności do wolności" Krystyny Mokrosińskiej, "Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza, "Człowiek z żelaza" i "Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy, "Rewizyta" Krzysztofa Zanussiego oraz "Solidarność, Solidarność" , czyli 13 etiud znanych reżyserów.(PAP Life)

sw/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :