Krypta ze szczątkami J.Kochanowskiego będzie otwarta dla turystów

Krypta ze szczątkami J.Kochanowskiego będzie otwarta dla turystów

07.06. Radom (PAP) – Przy finansowym wsparciu z UE przeprowadzona zostanie modernizacja kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu (Mazowieckie), gdzie pochowany został Jan Kochanowski. Dzięki temu m.in. krypta, w której spoczywa poeta, będzie udostępniona turystom.

Modernizacja zabytkowej świątyni i jej plebani ma kosztować prawie 8 mln zł, z czego blisko 6,5 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

Projekt dofinansowany zostanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska, zarówno świątynia, jak i plebania mają być dostosowane do zwiedzania przez turystów. "W kościele wykonane będzie wejście do krypty, w której spoczywa Jan Kochanowski. Dzięki temu miejsce to zostanie udostępnione zwiedzającym. Wdrożony będzie także system uatrakcyjniający zwiedzanie; w przestrzeni kościoła zainstalowane zostaną cyfrowe rzutniki" – wyjaśniła rzeczniczka.

Modernizacja kościoła obejmie prace konserwatorskie wewnątrz budynku, wymianę więźby dachowej i˙pokrycia dachu, stolarki okiennej i drzwiowej oraz posadzki. Zmodernizowane zostaną instalacje: grzewcza, wentylacyjna i elektryczna.

Kompleksowe prace remontowo-budowlane przeprowadzone zostaną także w budynku starej plebani. Powstanie w nim Centrum Regionalne Nekropolii Jana Kochanowskiego z ekspozycją muzealną obejmującą m.in. pamiątki po rodzie Kochanowskich.

Oba obiekty dostosowane zostaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zabezpieczone przed włamaniami i pożarami.

Od 1982 roku zwoleński kościół figuruje w rejestrze zabytków. Świątynia związana jest z postacią Jana Kochanowskiego zwanego ojcem poezji polskiej. Poeta urodził się w 1530 r. w niedalekiej Sycynie, w latach 1566-1575 pełnił w kościele zwoleńskim funkcję prebendarza, a od ok. 1575 r. mieszkał w dworze w Czarnolesie.

Po śmierci w 1584 r., zgodnie ze swym życzeniem, Kochanowski został pochowany w świątyni zwoleńskiej. W znajdującym się kilkanaście kilometrów od Zwolenia Czarnolesie mieści się Muzeum Jana Kochanowskiego. W zbiorach placówki, oprócz wydanych jeszcze za jego życia pierwszych zbiorów poezji, znajduje się m.in. cenny dębowy fotel kryty jasnym kurdybanem. Jest on opatrzony rodowym herbem Kochanowskich "Korwin", inicjałami poety i szlachecką koroną. (PAP)

ilp/ hes/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :