Jan Fabre i Compagnia Pippo Delbono wśród gwiazd Maltafestival Poznań 2011

Jan Fabre i Compagnia Pippo Delbono wśród gwiazd Maltafestival Poznań 2011

Festiwal jest przeglądem najciekawszych wydarzeń z zakresu sztuk performatywnych. Tematem wiodącym tegorocznej edycji wydarzenia są wykluczeni.

„Zarówno Gisele Vienne, Pippo Delbono, jak i Jan Fabre to są artyści, dla których temat wykluczenia, odrzucenia, +bycia poza+ jest niezwykle ważny w całej twórczości, stąd ten dobór był dla nas naturalny” – powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka festiwalu Anna Reichel.

Część projektów prezentowanych przez festiwalowe gwiazdy będzie pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. „ Od kilku lat staramy się nie tylko pokazywać, co jest najciekawsze w europejskim teatrze, ale także aktywnie kreować to. Dlatego też włączyliśmy się w produkcję spektaklu +Prometheus Landscape II+ Jana Fabre’a. Premiera odbyła się w styczniu w Nowym Jorku” – powiedziała Reichel.

Nowym spektaklem jest też przedsięwzięcie Compagnia Pippo Delbono; premiera projektu „After the Battle” będzie miał miejsce na początku maja.

Jak wyjaśniła Reichel, nie chodzi o pokazanie konkretnych grup wykluczonych. „Nie chcielibyśmy się spotkać z zarzutem, że kogoś pominęliśmy. Chodzi nam raczej o pokazanie sytuacji, w której wykluczenie, alienacja może dotknąć każdego człowieka. To może być np. nagła utrata pracy czy nagła choroba” – tłumaczyła.

Jednym z zaproszonych zespołów, których idea wpisuje się w myśl przewodnią festiwalu, jest Young@Heart. Jest to chór złożony z byłych muzyków, aktorów, a także amatorów. Średnia wieku w zespole to 85 lat. Na koncercie w Poznaniu wykonywać będą utwory m.in. Nirvany, Radiohead, Coldplay, Led Zeppelin i Jimmy’ego Hendrixa.

Muzyczną gwiazdą festiwalu będzie grupa Portishead. Występ 6 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie pierwszym występem tej grupy w Polsce (PAP)

rpo/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :