Odzyskano kolejne eksponaty skradzione z Muzeum Egipskiego w Kairze

Odzyskano kolejne eksponaty skradzione z Muzeum Egipskiego w Kairze

Jak poinformował dr Zahi Hawass, minister ds. starożytności Egiptu, Muzeum Egipskie w Kairze odzyskało kolejne cztery artefakty skradzione podczas zamieszek w stolicy kraju w styczniu br., w tym pozłacaną drewnianą figurkę przedstawiającą postać faraona Tutanchamona, władcy starożytnego Egiptu ponad 3330 lat temu w czasach panowania XVIII dynastii (1550-1292 r. p.n.e.).

Odzyskana figurka, przedstawiająca postać młodocianego władcy stojącego w łodzi i dzierżącego w uniesionej ręce harpun, jest jedną z trzech pozłacanych drewnianych figurek Tutanchamona, zrabowanych z muzeum.

Jak poinformował dr Hawass, figurka doznała pewnych uszkodzeń, w tym utraciła część korony faraona oraz kawałki nóg postaci. Łódź władcy została pozostawiona w muzeum przez rabusiów i dzięki pracy specjalistów figurka zostanie przymocowana do łodzi i odrestaurowana.

Odzyskano także królewską trąbkę z kolekcji Tutanchamona wraz z jej drewnianą zatyczką, które nie doznały żadnych uszkodzeń i wrócą szybko na salę wystawową, oraz wachlarz, którego zdobiona powierzchnia z jednej strony została rozbita na 11 fragmentów i będzie wymagała poważnych zabiegów renowacyjnych.

Czwartym odzyskanym przedmiotem jest jedna z 10 skradzionych figurek uszebti, należących do małżeńskiej pary dworzan, Jujego i jego żony Czuju, których córka Teje została główną żoną faraona Amenhotepa III, panującego w latach ok. 1388-1351 p.n.e., a syn Eje był wezyrem w czasach panowania Amenhotepa IV Echnatona i Tutanchamona, a po śmierci tego ostatniego sam ogłosił się faraonem i panował w latach ok. 1323-1319 p.n.e.

Według Tareka El-Awady, dyrektora Muzeum Egipskiego w Kairze, figurka uszebti jest w doskonałym stanie, nie wymaga żadnych napraw i od razu trafi do sali wystawowej.

Łącznie podczas zamieszek w Egipcie w tym roku skradziono ok. 1000 starożytnych artefaktów z różnych miejsc w Egipcie. Jak poinformował dr Zahi Hawass, w Egipcie powstaną specjalne siły policyjne, których zadaniem będzie ochrona stanowisk archeologicznych i muzeów w całym kraju. (PAP)

jot/ tot/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :