Fotografik Tomasz Gudzowaty znagrodą ZAIKS-u

Fotografik Tomasz Gudzowaty znagrodą ZAIKS-u

Przyznawaną co roku nagrodą dla translatorów uhonorowano cztery osoby – Annę Wasilewską, autorkę przekładów z języków francuskiego i włoskiego, Jolantę Jarmołowicz (tłumaczka z węgierskiego), Karola Chmela (przekłada na słowacki) i hungarystkę z polsko-węgierskiej rodziny, zajmującej się głównie współczesnym dramatem, Patrycję Paszt.

Nagroda ZAIKS-u dla varsavianistów przyznawana jest od 1988 roku, co dwa lata. W tym roku przypadła ona Barbarze Mączeńskiej i Krystynie Drzewieckiej, autorkom książek dla dzieci, twórczyniom oficyny Veda, specjalizującej się w tematyce warszawskiej.

Od 1990 roku co roku przyznawana jest nagroda za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej. Józef Węgrzyn, tegoroczny laureat, od lat związany jest z muzyką. We wszystkich stworzonych przez niego programach – „Teleexpressie”, „Europa da się lubić” czy „Jaka to melodia” zawsze znajdowało się miejsce dla muzyki. W latach 1990-1991, kiedy był szefem radiowej Dwójki, udział programów muzycznych był wyjątkowo wysoki i wynosił 15 procent czasu antenowego.

W tym roku nagroda za osiągnięcia w dziedzinie choreografii (przyznawana od 2001 roku, co dwa lata) przypadła Henrykowi Rutkowskiemu, artyście baletu, który obchodzi właśnie jubileusz 55-lecia pracy artystycznej.

Od 2010 roku wręczana jest nagroda ZAIKS-u za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych. Jej pierwszą laureatką została Magdalena Abakanowicz, w tym roku zdobył ją Tomasz Gudzowaty, fotografik, który może pochwalić się największą liczbą światowych wyróżnień i dyplomów za swe prace. Gudzowaty, który w ostatnich latach zajmuje się fotografią nietypowych sportów, publikuje w zagranicznych czasopismach, w swej warszawskiej Yours Gallery organizował wystawy wielu wybitnych fotografików z całego świata. Artysta odbierze swą nagrodę za kilka miesięcy, przy okazji wernisażu ekspozycji jego prac, jaką zorganizuje ZAIKS.

W tym roku po raz pierwszy wręczono nagrodę ZAIKS im. Krzysztofa Teodora Toeplitza. Z jej inicjatywą wystąpił Zarząd Sekcji Autorów Dzieł Filmowych i Telewizyjnych, chcą w ten sposób uhonorować „twórców podejmujących w swoich utworach literackich, publicystycznych oraz filmowych i telewizyjnych szeroko pojętą tematykę funkcjonowania i rozwoju mediów, ochrony praw autorów i popularyzacji ich dorobku”. Pierwszym laureatem został Tadeusz Lubelski, krytyk, teoretyk i historyk filmu, autor wielu książek, z których trzy – poświęcone Konwickiemu, Kieślowskiemu oraz nowej fali w kinie francuskim – uważane są za prace klasyczne. W laudacji podkreślono, że Tadeusz Lubelski wyróżniony został „za łatwość, z jaką wprowadza czytelnika w krainę filmu”

Nagrody ZAIKS-u przyznawane są w kilku kategoriach. Najdłuższą tradycję ma nagroda dla tłumaczy, która przyznawana jest od 1966 roku, a wśród jej laureatów są m.in. Stanisław Barańczak, Danuta Cirlic, Andrzej Drawicz, Jerzy Ficowski, Joanna Guze, Paweł Hertz, Zygmunt Kubiak, Maciej Słomczyński, Karl Dedecius.(PAP Life)

aszw/ abe/ tom/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :