Festiwal w Wenecji – z filmemPolańskiego w konkursie

Festiwal w Wenecji – z filmemPolańskiego w konkursie

Polskimi akcentami na festiwalu będą również projekcje „Znieważonej ziemi” – filmu o Czarnobylu, w którym zagrali Andrzej Chyra i ukraińska aktorka Olga Kurylenko, znana z produkcji o Jamesie Bondzie „007 Quantum of Solace” (pokaz w weneckiej sekcji International Critics’ Week) oraz komediodramatu „Ki” Leszka Dawida, z Romą Gąsiorowską w roli głównej (w sekcji Venice Days).

Film, który uroczyście otworzy tegoroczny festiwal, to nakręcone przez George’a Clooneya „Idy marcowe”. Jedną z dużych atrakcji imprezy ma być także przyjazd Madonny, która pokaże w Wenecji – poza konkursem – film we własnej reżyserii.

Szefem jury konkursu głównego będzie znany reżyser amerykański, 42-letni Darren Aronofsky, twórca „Requiem dla snu”, „Zapaśnika” i „Czarnego łabędzia”. W jury zasiądzie też m.in. wokalista amerykańskiej grupy Talking Heads, David Byrne.

Obraz Polańskiego „Carnage” („Rzeź”, Francja/Niemcy/Polska/Hiszpania), z Kate Winslet, Jodie Foster, Christophem Waltzem i Johnem C. Reillym w obsadzie, zostanie pokazany na festiwalu 1 września. Film jest ekranizacją sztuki „Bóg mordu” Yasminy Rezy. Opowiada o spotkaniu dwóch małżeństw, których synowie wdali się w bójkę; konfrontacja przerodzi się w otwarty konflikt dorosłych. Autorem zdjęć do „Carnage” jest polski operator Paweł Edelman.

Dyrekcja festiwalu zapowiedziała pod koniec lipca, że Polański nie przyjedzie do Wenecji z powodów związanych z wymiarem sprawiedliwości.

W konkursie głównym festiwalu wystartuje też kilka filmów amerykańskich. Jeden z nich to wybrany na otwarcie thriller polityczny „Idy marcowe” (“The Ides of March”), w reżyserii i z udziałem Georga Clooneya. Trzymająca w napięciu historia przedstawia potyczki kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Mike’a Morrisa (Clooney), z czyhającymi na każde jego potknięcie przeciwnikami. W obsadzie filmu są także Ryan Gosling, Marisa Tomei, Paul Giamatti, Philip Seymour Hoffman i Evan Rachel Wood.

Kinematografię amerykańską w rywalizacji o Złotego Lwa reprezentować będą również filmy: “Texas Killing Fields” w reż. Ami Canaan Mann (z Samem Worthingtonem, Jessicą Chastain i Annabeth Gish w obsadzie), „4:44 Last Day on Earth” Abla Ferrary (z Willemem Dafoe), „Killer Joe” Williama Friedkina (z Matthew McConaugheyem) oraz „Dark Horse” Todda Solondza (z Justinem Barthą, Mią Farrow i Christopherem Walkenem).

Konkursowe tytuły włoskie z kolei to: „Terraferma” wielokrotnie nagradzanego reżysera Emanuele’a Crialese, „Quando la notte” Cristiny Comencini oraz filmowy debiut rysownika Gianniego Pacinottiego – „L’ultimo terrestre”.

Kanadyjski reżyser David Cronenberg zaprezentuje w konkursie obraz „Dangerous Method”, o przyjaźni Zygmunta Freuda (w tej roli Viggo Mortensen) i Karola Gustawa Junga (Michael Fassbender); w obsadzie filmu jest również Keira Knightley. Rosyjski reżyser Aleksander Sokurow przedstawi z kolei „Fausta” (z Hanną Schygullą w jednej z ról).

W konkursie walczyć będą również: brytyjsko-francuski obraz „Tinker, Tailor, Soldier, Spy” Tomasa Alfredsona – z Garym Oldmanem, Colinem Firthem, Tomem Hardym i Johnem Hurtem, film francusko-włosko-szwajcarski z Monicą Bellucci „Un ete brulant” (reż. Philippe Garrel), francusko-niemiecko-belgijski obraz „Poulet aux prunes” w reżyserii Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud – z Mathieu Amalrikiem i Isabellą Rossellini, oraz dramat brytyjski „Shame” w reżyserii Steve’a McQueena, z Michaelem Fassbenderem i Carrey Mulligan.

Wiele ciekawych filmów pokazanych zostanie w Wenecji poza konkursem. Będą to np.: „Mildred Pierce” (USA) z Kate Winslet, Guyem Pearcem i Evan Rachel Wood, chińska kostiumowa produkcja przygodowa z Jetem Li „The Sorcerer and the White Snake”, wyreżyserowany przez Ala Pacino film „Wilde Salome” (USA) oraz nowy obraz Stevena Soderbergha „Contagion” (USA), z Mattem Damonem, Kate Winslet, Marion Cotillard, Judem Lawem, Gwyneth Paltrow i Laurencem Fishburnem w obsadzie.

Do Wenecji przyjechać ma piosenkarka Madonna, która poza konkursem pokaże film we własnej reżyserii, pt. “W.E”, będący produkcją Wielkiej Brytanii. To historia miłości Edwarda VIII i Amerykanki Wallis Simpson.

„Znieważona ziemia” z Andrzejem Chyrą i Olgą Kurylenko w obsadzie („Land of Oblivion” / „Terre outragee”), i z muzyką skomponowaną przez Leszka Możdżera, zostanie zaprezentowana 4 września w sekcji International Critics’ Week. Film, autorstwa francusko-izraelskiej reżyserki Michale Boganim, to wspólna produkcja Francji, Niemiec, Polski i Ukrainy. W 25. rocznicę katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu Boganim opowiedziała historię grupy ludzi, których życie zniszczył wybuch reaktora. Film ukazuje losy bohaterów w dwóch różnych okresach: w dniu eksplozji oraz dziesięć lat później. Polskim koproducentem „Znieważonej ziemi” jest Dariusz Jabłoński i jego firma Apple Film Production.

Komediodramat „Ki” z Romą Gąsiorowską, fabularny debiut reżysera Leszka Dawida, będzie pokazany 9 września w sekcji Venice Days. Sekcja ta jest uznawana za ważne uzupełnienie konkursu głównego. Prezentuje pierwsze i drugie filmy w dorobku reżyserów, wyszukując najciekawszych nowych propozycji w kinie.

68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa do 10 września. Jednym z gości specjalnych ma być wybitny włoski twórca kina, Bernardo Bertolucci.(PAP)

jp/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :