Festiwal Solidarity of Arts 2011 od piątku w Gdańsku

Festiwal Solidarity of Arts 2011 od piątku w Gdańsku

Festiwal zainaugurowany zostanie ceremonią wręczenia Neptunów – przyznawanej od 2006 r. nagrody prezydenta miasta Gdańska. Jej laureatami są polscy i zagraniczni twórcy, którzy pozostawiają trwały ślad w historii Gdańska. W ubiegłych latach Neptuny otrzymali m.in. Jacek Fedorowicz, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Krystyna Janda, Leszek Możdżer, Jerzy Radziwiłłowicz, Volker Schloendorff i Andrzej Wajda.

Koncert „Marcus+”, do którego Marcus Miller zaprosił światowej klasy muzyków jazzowych, odbędzie się w sobotę 20 sierpnia na trzech scenach ustawionych na wyspie Ołowianka. Występ wzorowany jest na ubiegłorocznym widowisku jazzowym „Możdżer+”, w którym to Miller był jednym z zagranicznych gości polskiego jazzmana.

Marcus Miller urodził w Nowym Jorku w 1959 r. Już jako 13-latek grał na klarnecie, fortepianie i gitarze basowej. W 1981 r. dołączył do zespołu Milesa Davisa, nagrywając z nim jako producent płytę „Tutu”. Jako basista Miller pojawia się w ponad 400 nagraniach takich wykonawców jak Elton John, Mariah Carey, Billy Idol, Bryan Ferry i Frank Sinatra. Jest zdobywcą kilku nagród Grammy. Miller pisze także muzykę do filmu. Na początku tego roku wydał płytę „Marcus Miller – Live in Monte Carlo” z udziałem miejscowej orkiestry symfonicznej. To materiał z tego m.in. krążka artysta przedstawi na koncercie w Gdańsku.

Orkiestrę Symfoniczną Monte Carlo zastąpi Sinfonia Varsovia pod batutą nazywanego „Zeligiem jazzu” Gila Goldsteina ze Stanów Zjednoczonych. Millerowi wraz z zespołem (Alex Han, Federico Gonzalez Pena, Sean Jones, Louis Cato) towarzyszyć będą: Trilok Gurtu (Indie), Angelique Kidjo (Benin), Edmar Castaneda (Kolumbia), a z polskich gwiazd jazzu Leszek Możdżer i Tomasz Stańko.

Urodzony w Bombaju Trilok Gurtu został uznany w plebiscycie „Drum Magazine” w 1999 r. za najlepszego żyjącego perkusistę na świecie. Grał z takimi muzykami jak Eric Clapton, Bob Dylan, Jan Garbarek, Pat Metheny i REM. W 2002 r. wydał płytę „Rememberance”, za którą otrzymał nominacje do BBC World Music Award i Emmy.

Angelique Kidjo jest – według znawców – uosobieniem wszystkiego co najlepsze w muzyce i kulturze Afryki. W 2008 r. płyta tej wokalistki „Djin Djin” zdobyła nagrodę Grammy za najlepszy album w kategorii world music. Wśród artystów, z którymi nagrywała lub współpracowała, są Carlos Santana, Dave Matthews Band, Peter Gabriel, Bono, Herbie Hancock, Cassandra Wilson i Annie Lennox. Nagrała w sumie 12 płyt, z których większość to charakterystyczna mieszanka popu i pieśni Czarnego Lądu.

Edmar Castaneda urodził się w 1978 r. w Bogocie, w 1994 r. przeprowadził się do Nowego Jorku. Swoją grą zmienił spojrzenie świata jazzu na harfę. Muzyk występował na najbardziej prestiżowych scenach świata, m.in. w Carnegie Hall.

13 sierpnia w programie festiwalu znalazł się koncert World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, polskiego artysty uprawiającego muzykę z pogranicza jazzu, folkloru, new impresjonizmu i muzyki filmowej. Instrumentarium zespołu artysty jest niecodzienne: brzmienie symfonicznej orkiestry ozdabiają m.in. ormiański duduk, bułgarski kaval, mołdawskie cymbały, kurai z Baszkirii i fińska kantela. W tej orkiestrze nawet zwyczajny saksofon Piotrowskiego to rzadko spotykana odmiana „zakręconego” sopranu z 1918 r. Całość uzupełniają egzotyczne techniki wokalne.

W ramach tegorocznego Solidarity of Arts odbędzie się także koncert inauguracyjny „I, Culture Orchestra” (24 sierpnia), z udziałem ponad 100 młodych muzyków z Polski oraz krajów Partnerstwa Wschodniego – Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Stworzenie takiego zespołu to przedsięwzięcie Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, będące jednym z filarów zagranicznego programu kulturalnego polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Podczas trzydniowej rezydencji artystycznej w Gdańsku młodzi muzycy będą uczestniczyć w zajęciach pod kierunkiem wykładowców m.in. z London Symphony Orchestra i Opera de Lyon. (PAP)

rop/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :