Festiwal filmów amerykańskich- we Wrocławiu

Festiwal filmów amerykańskich- we Wrocławiu

28.09. Warszawa (PAP) – Prawie 100 tytułów, w tym ponad 30 po raz pierwszy prezentowanych w Polsce, jest w programie American Film Festiwal, który w dniach 20-24 października odbędzie się we Wrocławiu.

Publiczność obejrzy m.in.: nowy dokument Michaela Moore’a, fabuły “Please Give”, “Morderca we mnie” – ze znakomitą rolą Caseya Afflecka i “Chłopak do towarzystwa” – z Katie Holmes w obsadzie, a także dzieła twórców niezależnych – Jima Jarmusha, Darrena Aronofsky’ego i braci Coen.

Dyrektorem American Film Festiwal (AFF) jest Roman Gutek, twórca innego wrocławskiego festiwalu – Ery Nowe Horyzonty. O swoim nowym projekcie Gutek opowiadał na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie. W programie festiwalu jest 96 filmów, w tym 50 nowych, spośród których 34 będą mieć polskie premiery, a 12 zostanie pokazanych w Europie po raz pierwszy – wyliczał.

W polskich kinach dominuje amerykańskie kino reprezentowane głównie przez obrazy komercyjne, produkowane przez duże filmowe studia, natomiast wiele dobrych, mniej komercyjnych filmów w ogóle na nasze ekrany nie trafia – zwracają uwagę organizatorzy festiwalu. “AFF, poprzez pokazywanie różnorodnego kina z Ameryki, będzie się starał odkłamywać wizerunek Stanów Zjednoczonych, postrzeganych jako wielki supermarket wytwarzający produkty, także filmowe, na globalny rynek” – zapowiedzieli.

Oprócz produkcji najnowszych, zaprezentowana zostanie amerykańska klasyka. Zaplanowano m.in. retrospektywy reżyserskie i aktorskie. Projekcje będą odbywać się we wrocławskim kinie Helios. Filmy zostaną zaprezentowane w kilku sekcjach, m.in.: “Highlights” (pokazy, w tym premiery, filmów słynnych reżyserów), “Spectrum” (panorama współczesnego kina amerykańskiego, w jej ramach młode talenty), “American Docs” (filmy dokumentalne).

W sekcji “Highlights” znajdą się np.: “Please Give” w reż. Nicole Holofcener – z Rebeccą Hall, Catherine Keener, Amandą Peet i Oliverem Plattem w obsadzie, oraz “Morderca we mnie” Michaela Winterbottoma – z Caseyem Affleckiem, Kate Hudson, Jessicą Albą i Billem Pullmanem.

Główni bohaterowie “Please Give” (prod. 2010, polska premiera), małżeństwo Kate i Alex, prowadzą modny sklep z meblami. Chcą kupić drugie mieszkanie, które mogliby wyremontować i połączyć z dotychczasowym. Nim wyburzą ściany, muszą poczekać na – śmierć właścicielki, staruszki. Fabuła “Please Give” “stanowi pretekst dla stworzenia złożonych kobiecych portretów” – zwracają uwagę organizatorzy AFF.

“Morderca we mnie” (prod. 2009, polska premiera) to adaptacja książki Jima Thompsona z 1952 r. Bohater, prowincjonalny zastępca szeryfa, zachowujący pozory miłego chłopaka z sąsiedztwa, przy najmniejszej prowokacji wybucha agresją. Szybko doprowadza to do tragedii. “Subtelna i ironiczna gra Afflecka wprowadza go do aktualnej aktorskiej czołówki, a jego postać staje w rzędzie bohaterów Tarantino, Stone’a czy Coenów” – ocenili organizatorzy AFF.

“Chłopak do towarzystwa” z Katie Holmes, Paulem Dano i Kevinem Klinem w obsadzie (reż. Shari Springer Berman, Robert Pulcini, prod. 2010, polska premiera), znajdzie się w sekcji “Spectrum”. Akcja filmu rozgrywa się we współczesnym Nowym Jorku; reżyserzy ukazują świat miejskich dziwaków i ekscentryków, tworząc galerię postaci, którym przewodzi bohater grany brawurowo przez Kline’a.

W sekcji “American Docs” znajdzie się nowy film Michaela Moore’a (prod. 2009, polska premiera), “Kapitalizm, moja miłość”. Dokument, “dedykowany zwykłym ludziom, których życie legło w gruzach, został poświęcony globalnemu kryzysowi – druzgocącemu wpływowi wielkich korporacji na życie obywateli na całym świecie” – wyjaśnili organizatorzy.

W sekcji “Dekada niezależnych” przypomniane będą m.in. znane filmy: Spike’a Jonze’a, Woody’ego Allena, Jima Jarmusha, Gusa Van Santa, Sofii Coppoli, Davida Lyncha, Darrena Aronofsky’ego, braci Joela i Ethana Coenów.

Program festiwalu, wraz z opisami filmów, jest dostępny na stronie internetowej www.americanfilmfestival.pl. (PAP)

jp/ abe/ jbr/