Fani „Gwiezdnych wojen” przyjadą do Bydgoszczy

Fani „Gwiezdnych wojen” przyjadą do Bydgoszczy

08.09. Bydgoszcz (PAP) – 30 lat temu na ekrany kin wszedł film, który jest klasyką – „Gwiezdne wojny – Imperium kontratakuje” George’a Lucasa. W rocznicę tego wydarzenia polscy fani gwiezdnej sagi spotkają się w poniedziałek w Bydgoszczy, a gwiazdą zlotu będzie David Prowse, odtwórca roli Lorda Vadera.

„Sobotnie popołudnie jest zarezerwowane dla dwóch Lordów Vaderów. Odbędzie się wówczas spotkanie z Davidem Prowsem (pierwszym odtwórcą tej roli) i z Tomaszem Bednarkiem, czyli polskim głosem Anakina Skywalkera – młodego Vadera” – poinformował Rafał Frąckiewicz, koordynator StarForce 2010 z Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Atletyczna budowa i ponad dwa metry wzrostu Prowse’a sprawiły, że Lucas uznał, iż idealnie nadaje się do roli Dartha Vadera i to właśnie jemu przypadło noszenie czarnej zbroi Mrocznego Lorda. W zaprezentowanej po raz pierwszy 30 lat temu części sagi – „Imperium kontratakuje” – postać Vadera pojawiała się najczęściej i miała kluczowe znaczenie dla akcji filmu.

Z powodu jego brytyjskiego akcentu głos postaci podłożył James Earl Jones. Prowse nie był zadowolony z takiego obrotu sprawy, jednak po zaznajomieniu się z efektem, zmienił zdanie.

David Prowse ma na swoim koncie kilka charakterystycznych ról w filmach i programach telewizyjnych, ale szczególnie dumny jest z odgrywania Green Cross Code Man, czyli Zielonego Znaku Drogowego, który uczy dzieci jak właściwie zachować się na drodze. Dwa razy wcielił się też w potwora – doktora Frankensteina, w filmie „The Horror of Frankenstein” i „Frankenstein and The Monster from Hell”, a także występował w „The Benny Hill Show”.

„To nie koniec atrakcji związanych z Mrocznym Lordem. W Bydgoszczy podziwiać będzie można doskonałą replikę jego stroju, makietę w rzeczywistej skali wykonaną z klocków Lego, a także instalację balonową, na której zmierzy się w pojedynku z małym wzrostem, lecz wielkim duchem, Mistrzem Yodą” – zapowiedział Frąckiewicz.

Fani gwiezdnej sagi Lucasa zawładną w sobotę Wyspą Młyńską, malowniczo położoną w centrum Bydgoszczy. Każdy z gości będzie mógł wcielić się w przyszłego Rycerza Jedi i wziąć udział w przygotowaniach do walki z Imperium.

Obok wystaw kolekcji związanych z bohaterami filmów i imprez rozrywkowych, związanych z wiedzą na temat kosmicznej sagi, przygotowano także przedsięwzięcia edukacyjne. Specjalną prezentację przygotował specjalista od technik filmowych, Stanisław Mąderek, a naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego pokażą skonstruowane przez siebie prawdziwe roboty.

„Gwiezdne wojny” (Star Wars) to tytuł serii filmów George’a Lucasa. Poszczególne części, w kolejności chronologii akcji, to: „Mroczne widmo” (prod. 1999), „Atak klonów” (2002), „Zemsta Sithów” (2005), „Nowa nadzieja” (1977), „Imperium kontratakuje” (1980) i „Powrót Jedi” (1983). W ciągu trzydziestu lat powstało wiele produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: książek, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp. (PAP)

olz/ ls/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :