Fabio Biondi o wyjątkowości historycznego wykonania „Normy”

Fabio Biondi o wyjątkowości historycznego wykonania „Normy”

05.08. Warszawa (PAP) – Premiera oryginalnej wersji opery jest bodźcem do podejmowania innych muzycznych rekonstrukcji dzieł z minionych epok – przekonywał Fabio Biondi na konferencji prasowej poprzedzającej pierwsze w Polsce wykonanie „Normy” Belliniego na instrumentach historycznych.

„+Norma+ to jest okazja do mówienia wieloma językami naraz. Z jednej strony mamy ową ogromną siłę scenicznej ekspresji, mamy wczesny romantyzm, mamy klasycyzm i do wszystkich tych elementów wykonując to dzieło musimy się odwoływać” – podkreślał Fabio Biondi na czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

W piątek w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej po raz pierwszy w Polsce wykonana zostanie historyczna rekonstrukcja brzmienia „Normy”. Wersja koncertowa opery wykonywana będzie na instrumentach z epoki przez zespół Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego. Wśród solistów wystąpią: Katia Pellegrino (sopran), Gregory Kunde (tenor), Lucia Cirillo (mezzosopran), Nikolay Didenko (bas); Gemma Bertagnolli (sopran), Emanuelle d’Aguanno (tenor). Towarzyszyć im będzie Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

„Myślę, że to, co państwo usłyszą, to bardzo czytelna relacja między tym, co śpiewane, a tym, co gra orkiestra. Nasza +Norma+ jest spójna i oparta na bardzo konkretnej hipotezie, jaką jest zbudowanie belcantowej +Normy+ zgodnej z założeniami Belliniego. Publiczność zasługuje na to, by usłyszeć ją i wyrobić sobie zdanie” – powiedział Biondi.

„Norma”, obok „Lunatyczki”, jest najwybitniejszym dziełem Belliniego. Powstała w 1831 roku na kanwie dramatu Louisa Alexandre’a Soumeta o tym samym tytule. Libretto napisał Felice Romani. Akcja „Normy” rozgrywa się w Galicji w I wieku naszej ery. Kapłanka Norma zostaje zdradzona przez Rzymianina, który zakochał się w młodej kapłance Adalgizie. Norma w akcie zemsty chce złożyć w ofierze bogu Irminowi niewiernego Pollio, a sama popełnić samobójstwo. Ostatecznie każe druidom przygotować stos dla siebie. Wstrząśnięty Pollio decyduje się spłonąć wraz z nią.

Fabio Biondi jest uznanym włoskim dyrygentem i skrzypkiem. W 1990 roku założył zespół Europa Galante, który uważany jest za najbardziej znany włoski zespół muzyki barokowej. Zespół grał w najważniejszych salach koncertowych świata, takich jak La Scala, Accademia di Santa Cecilia, Royal Albert Hall. Europa Galante jest laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych, m.in. weneckiej Premio Cini i Choc de la Musique za pierwszy album z koncertami Vivaldiego. Nagranie „Bajazeta” Vivaldiego było nominowane do nagrody Grammy w 2006 roku.

„Norma” Belliniego to pierwszy akcent operowy w historii Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Tegoroczna edycja przewiduje jeszcze wieczór operowy, podczas którego Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marca Minkowskiego wykona m.in. obszerne fragmenty „Roberta Diabła” Giacomo Meyerbeera.

Vincenzo Bellini (ur. 3 listopada 1801 w Catanii, zm. 23 września 1835 w Paryżu) – włoski kompozytor operowy, studiował w konserwatorium w Neapolu, tam też debiutował w 1825 roku operą „Adelson e Salvini”. Pisał opery w gatunku semiseria oraz dzieła w typie wielkiej francuskiej opery heroicznej („Norma”, „Purytanie”). Swoje największe dzieła – „Normę” i „Lunatyczkę” – skomponował w 1831 roku. Bellini poznał Chopina osobiście w Paryżu – potwierdza to Ludwik Bronarski w „Szkicach Chopinowskich”.

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” jest jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Zorganizowany został z okazji 200. urodzin Fryderyka Chopina. Festiwal rozpoczął się 1 sierpnia i potrwa do końca miesiąca. Impreza przewiduje ponad 50 koncertów w wykonaniu ponad 1000 artystów. Wystąpią m.in.: Agata Zubel, Uri Caine, Cezary Duchnowski, Jacek Kochan, Andrzej Bauer i Maciej Walczak (10 sierpnia); słynny zespół Paco Pena Flamenco Company, który zaprezentuje koncert pod roboczym tytułem „Chopin a muzyka Flamenco” (11 sierpnia); Makoto Ozone, Anna Maria Jopek i Gregoire Maret z najnowszym projektem Road to Chopin (16 sierpnia); Bobby McFerrin & NDR Big Band (17 sierpnia); Inga Lewandowska i Kuba Stankiewicz, czyli Chopin Songbook (21 sierpnia); Markus Stockhausen i Władysław „Adzik” Sendecki (22 sierpnia); Krzysztof Herdzin Chopin Quintet (24 sierpnia); Maria Joao Pires (25 sierpnia); Martha Argerich, Mischa Maisky (27 i 28 sierpnia); Thomas Zehetmair (30 sierpnia). (PAP)

mdg/ hes/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :