Belgia: żaglowiec „Fryderyk Chopin” zawinął do Ostendy

Belgia: żaglowiec „Fryderyk Chopin” zawinął do Ostendy

06.08. Ostenda (PAP) –

Żaglowiec „Fryderyk Chopin” zawinął do portu w belgijskiej Ostendzie, gdzie od koncertu pod gołym niebem w czwartek wieczorem Polska Organizacja Turystyczna (POT) rozpoczęła szereg imprez promujących rok chopinowski.

Koncert muzyki Chopina na marinie tuż przy molo w Ostendzie przyciągnął kilkaset osób, głównie przebywających na wakacjach w tym popularnym belgijskim kurorcie. Utwory Chopina odegrał na replice słynnego fortepianu Pleyel, na którym koncertował Fryderyk Chopin, Tomasz Konieczny, który studiował m.in. w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

„Byliśmy już w Szwecji, Danii, w Niemczech i w Holandii. Teraz Belgia, następnie Francja i kończymy w Wielkiej Brytanii w Londynie kilkudniowym pobytem, który połączy się ze świętem Tamizy” – powiedział PAP wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Bartłomiej Walas.

„W połowie rejsu można powiedzieć, że to niezwykle udana operacja, o czym świadczy bardzo dobre przyjęcie tu w Ostendzie z nadmiarem wręcz gości” – dodał.

Wizycie żaglowca w każdym z portów towarzyszy szereg imprez promujących postać Fryderyka Chopina i Polskę. Także tu w Ostendzie, Belgowie mogą obejrzeć balet na rejach w wykonaniu grupy teatralnej Ocelot, tańczącą w rytm muzyki Chopina fontannę oraz fajerwerki.

Oprócz odbywających się co wieczór koncertów muzyki Chopina, są też lekcje poloneza. Wszystkie te imprezy organizowane są przez POT we współpracy z władzami lokalnymi, a także polskimi ambasadami.

„Wspólnie wykonaliśmy kawał dobrej roboty na rzecz promocji Polski współczesnej, ładnej, kolorowej. Te tłumy o tym świadczą. Przez kilka dni żaglowiec Chopina będzie pokazywał Polskę nie tylko patriotyczną, ale również dynamiczną i współczesną” – powiedział ambasador RP w Belgii Sławomir Czarlewski.

Żaglowiec „Fryderyk Chopin” pozostanie w Ostendzie do soboty wieczorem. (PAP)

icz/ keb/ ap/ mag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :