20 mln zł na siedzibę ośrodkateatralnego z Gardzienic

20 mln zł na siedzibę ośrodkateatralnego z Gardzienic

04.08. Warszawa (PAP) – Prawie 20 mln zł, w tym blisko 17 mln w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej, przeznaczonych zostanie na renowację i adaptację do celów kulturalnych – na potrzeby Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach k. Lublina – zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego.

Umowę w sprawie dofinansowania ze środków unijnych podpisali w środę w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i dyrektor gardzienickiej placówki Włodzimierz Staniewski. W uroczystości wzięła też udział m.in. wicewojewoda lubelski Henryka Strojnowska.

Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, założony przez Staniewskiego w 1977 r., to jedna z najbardziej znanych grup teatru eksperymentalnego na świecie.

Podpisując umowę, minister Bogdan Zdrojewski podkreślił, że dofinansowanie jest „wyrazem wielkiego uznania dla dorobku tej instytucji” i „formą nagrody”.

Staniewski powiedział z kolei, że po zrealizowaniu inwestycji odwiedzający Gardzienice zobaczą tam „przepiękny pałac z interdyscyplinarną szkołą teatralną i kameralną salą koncertową, gdzie zapraszana będzie +śmietanka+ muzyków z całej Europy”.

Dzięki zrealizowaniu podpisanej w środę umowy, przeprowadzona będzie całościowa renowacja XVII-wiecznego pałacu, który stanie się głównym miejscem działalności artystycznej gardzienickiego ośrodka – zapowiedziano w komunikacie resortu kultury.

Budynek spichlerza zostanie poddany gruntownej modernizacji. W przebudowanym gmachu znajdzie swoje miejsce nowa scena teatralna, stanie się on również główną siedzibą działającej pod auspicjami ośrodka Akademii Praktyk Teatralnych.

Przewidziano przebudowę budynku oficyny północnej. Ma on mieścić „Pracownię Historii Bliskiej”. Zaplanowana jest ponadto przebudowa budynku gospodarczego na potrzeby Sali Prób i Zgromadzeń.

„Nowy blask odzyska także przypałacowy park” – zapowiada resort kultury.

Koszt całkowity projektu to prawie 20 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie blisko 17 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Województwa Lubelskiego.

Finał prac zaplanowano na koniec 2012 roku.

Artyści z Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach skupiają swoją uwagę m.in. na starożytnej Grecji – jako źródle europejskiej kultury. Eksplorują zapomniane techniki aktorskie teatru antycznej Grecji, odnoszą się do istniejących ikonograficznych i literackich źródeł oraz do zabytków muzyki antycznej Grecji.

Spektakle, które znalazły się w repertuarze „Gardzienic” to m.in.: „Ifigenia w A.” na motywach Eurypidesa – z muzyką Zygmunta Koniecznego (spektakl, grany po polsku, angielsku i w antycznej grece, powstał w koprodukcji z Teatrem Starym w Krakowie) i „Metamorfozy”, inspirowane utworem Apulejusza z Madaury, z połowy II wieku.

Grupa artystów z Gardzienic występowała w wielu krajach, m.in. w: Wielkiej Brytanii, USA, Rosji, Niemczech, Japonii, Brazylii.(PAP)

jp/ abe/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :