Ekranizacja „Hobbita” trafi do kin w dwóch częściach

Ekranizacja „Hobbita” trafi do kin w dwóch częściach

Pierwszy z filmów nosił będzie tytuł: „Hobbit: Niespodziewana podróż” („The Hobbit: An Unexpected Journey”), a jego światowa premiera kinowa odbędzie się 14 grudnia 2012 roku. Część druga – „Hobbit: Tam i z powrotem” („The Hobbit: There and Back Again”), trafi na ekrany 13 grudnia 2013 roku.

W postać głównego bohatera, hobbita Bilbo Bagginsa z czasów młodości, wcieli się 39-letni brytyjski aktor Martin Freeman.

Zdjęcia do obu części „Hobbita” już trwają – od marca realizowane są w Nowej Zelandii, przy użyciu technologii 3D.

Oprócz Freemana, w obsadzie znajdą się Ian McKellen – jako Gandalf Szary, Cate Blanchett – jako Galadriela, Orlando Bloom – w roli Legolasa, Christopher Lee – jako Saruman, Hugo Weaving – w roli Elronda, Elijah Wood – jako Frodo, Ian Holm – jako Bilbo w starszym wieku oraz Andy Serkis – jako Gollum.

Stworzone przez Petera Jacksona ekranizacje „Władcy Pierścieni” (w latach 2001-2003), z udziałem tych aktorów, zostały obsypane nagrodami i podbiły publiczność na całym świecie. Za „Drużynę Pierścienia” przyznano cztery Oscary, za „Dwie wieże” – dwa, a za „Powrót Króla” – jedenaście Oscarów.

Autor „Hobbita”, angielski pisarz J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien, 1892-1973) był profesorem filologii germańskiej na Uniwersytecie w Oksfordzie, znawcą literatury i języka staroangielskiego.

Powieść opublikował w 1937 roku. Jej kontynuację, trylogię „Władca Pierścieni”, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, wydawał z kolei w latach 1954-1955. Pierwszym polskim wydawcą „Władcy…” była Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik; dzieło Tolkiena ukazało się jej nakładem w latach 1961-63, w przekładzie Marii Skibniewskiej. „Hobbita” jako pierwsze opublikowało w Polsce Wydawnictwo Iskry, w 1960 r.; autorką przekładu była Skibniewska.

„Hobbit” to opowieść o wyprawie podjętej przez Bilbo Bagginsa, trzynastu krasnoludów oraz czarodzieja Gandalfa do Samotnej Góry, gdzie muszą oni stawić czoło smokowi Smaugowi. W jaskini Golluma Bilbo znajduje magiczny pierścień, który czyni go niewidzialnym.(PAP Life)

jp/ abe/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :