Easy Rider

Easy Rider

Easy Rider to zespół blues – rockowy założony we Wrocławiu w 1980 roku. Zespół tworzyli wówczas: Andrzej Wodziński, Piotr Lewowicki, Krzysztof Gadnicki oraz Jarosław Wodziński. Ich debiutanckim występem był udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie. Przede wszystkim jednak występowali w różnych wrocławskich klubach.
Jeszcze w roku 1980 do zespołu dołączył skrzypek Cezary Czternastek.
Dopiero w roku 1981 podczas festiwalu Rawa Blues grupa została zauważona i uznana za muzyczne objawienie. W tym czasie do zespołu dołączył Zdzisław Noworol, który wystąpił wraz z Easy Rider w Jarocinie w 1981 roku. Wtedy to grupa dostała zaproszenie na koncert Muzyka Młodej Generacji organizowanych w ramach Pop Session ‘81 w Sopocie.
W 1981 roku doszło również do zmiany składu zespołu. I tak na miejsce Lewowickiego przyszedł Edmund Stasiak, a za basistę wszedł Marek Błaszczyk. W tym składzie zespół wystąpił podczas białostockiej „Jesieni z Bluesem ‘81” oraz zagrał w filmie Koncert w reżyserii Andrzeja Tarkowskiego.
Rok 1982 to trasa koncertowa z zespołem Cross, z grupą Tadeusza Nalepy oraz z walijską grupą Budgie.
W roku 1983 nastąpiły kolejne zmiany w składzie: za Marka Błaszyka wszedł Gustaw Szepke, do zespołu dołączył również Cezary Czternastek. Rok później do grupy dołączył również Jacek Gazda.
Swoją pierwszą płytę: „Ridin’Easy” zespół nagrał w 1988 roku. Natomiast na kolejną trzeba było czekać 4 lata. Krążek zatytułowany „Travellin’ Band” ukazał się w 1992 roku.
W roku 2006 ukazała się reedycja pierwszego albumu wzbogaconą dodatkowo o koncert z Teatru STU. Ponadto w 2008 roku wydano płytę koncertową „Live In Myszków”.
Easy Rider koncertuje teraz nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Irlandii i na Litwie.

Marta Kotas 2009.02.17

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :