Zespół Klan powraca

Zespół Klan powraca

Polska klasyka rocka to znaczący rozdział w naszej kulturze. Zespoły takie jak Perfect, Lady Pank, Budka Suflera, TSA, Oddział Zamknięty, Turbo – to tylko niektóre z zespołów, które na trwałe zapisały się w historii polskiej muzyki gitarowej. Nie wszystkim grupom udało się wypłynąć na szerokie wody i nie o każdej z nich się dziś pamięta. Nie zmienia to jednak faktu, że mają one swoje miejsce na rockowej mapie naszego kraju. Do takich nieco już przebrzmiałych prekursorów wspomnianego gatunku należy zespół Klan. Grupa po kolejnej reaktywacji w 2010 roku doczekała się nowego wydawnictwa "Senne wędrówki", złożonego ze zbioru archiwalnych, niepublikowanych wcześniej nagrań. Z kolei premierowy materiał zawarty na płycie "Laufer" ma się ukazać w październiku.

Klan zaliczany jest do legend polskiej muzyki rockowej choć nieco już zapomnianych. Zespół wolny od komercyjnego przymusu grania cukierkowych melodii i śpiewania o miłości. Grupa eksperymentowała z formą utworów i jako pierwsza w Polsce wykorzystała oświetlenie stroboskopowe i sztuczny dym podczas koncertów. Zatem to właśnie Klan położył pierwsze skromne podwaliny pod późniejsze koncertowe show, uprawiane przez kolejne polskie zespoły podczas swoich występów.
Klan powstał w 1969 roku w Warszawie a jego oryginalny skład tworzyli: Marek Ałaszewski (śpiew, gitara), Andrzej Poniatowski (perkusja), Maciej Głuszkiewicz (instrumenty klawiszowe) i Roman Pawelski (gitara basowa). Grupa zadebiutowała w warszawskim klubie "Medyk" i dość szybko zwróciła na siebie uwagę interesującymi kompozycjami. Swój pierwszy album, wtedy jeszcze na winylu, wydali w 1970 roku. Mała płyta, tzw. czwórka, z największym przebojem Klanu pt. "Z brzytwą na poziomki" poprzedziła wydany rok później krążek "Mrowisko". Płyta zawierała muzykę ze spektaklu baletowego o tym samym tytule (spektakl po raz pierwszy wystawiono podczas festiwalu opolskiego w 1970 roku).
Zespół fascynował się muzyką Vanilla Fudge, rodzącym się rockiem progresywnym oraz fusion i chciał przenieść takie brzmienia na polski grunt. Muzycy starali się łączyć w swoich kompozycjach elementy rocka, jazzu i psychodelii.
Lata 70-te, choć należały do tych lepszych w całym okresie komunizmu, to jednak ówczesnej władzy do spraw kultury nie podobała się twórczość grupy. W zaistniałej sytuacji Klan musiał zawiesić działalność a oryginalny skład już nigdy nie zszedł się ponownie. Zespół reaktywował się na początku lat 90-tych wydając album "Po co mi ten raj". Później ponownie doszło do rozwiązania Klanu aż do roku 2010. Dziś Klan to ciągle rockowe brzmienia, jednak już znacznie bardziej soczyste. Podczas koncertów zespół prezentuje zarówno swoje wielkie przeboje, fragmenty legendarnego "Mrowiska", jak i zupełnie nowe kompozycje. Obecnie Klan tworzą: Marek Ałaszewski (gitara, śpiew), jego syn, również Marek (śpiew, gitara basowa), Jacek Kępka (instrumenty klawiszowe), Grzegorz Grzyb (perkusja) oraz Piotr Gąssowski (gitara).
W tym roku grupa doczekała się w końcu nowego wydawnictwa, choć nie do końca nowego. Płyta "Senne wędrówki" złożona ze zbioru archiwalnych, niepublikowanych do tej pory nagrań ujrzała światło dzienne 24 września nakładem wytwórni GAD. Płyta zawiera trzynaście utworów zarejestrowanych w oryginalnym składzie Klanu. Nagrania zrealizowano w lutym 1971 roku na potrzeby Polskiej Kroniki Filmowej. Wśród szeregu utworów znalazły się nowe, często zaskakujące wersje przebojów grupy („Z brzytwą na poziomki”, „Automaty”), fragmenty „Mrowiska” („Kuszenie”, „Taniec głodnego”) jak rownież nagrania zupełnie nieznane. Niektóre z nich można było usłyszeć na kolejnych wydaniach Polskiej Kroniki Filmowej, jednak były to jedynie krótkie fragmenty zagłuszane głosem lektora. Materiał zebrany na "Sennych wędrówkach" uzupełnia utwór "Szkoła", przygotowany przez Klan na potrzeby filmu dokumentalnego "Szkoła podstawowa" w reżyserii Tomasza Zygadło (1971 rok).
Wszystkie trzynaście nagrań zostało starannie zremasterowanych przez Andrzeja Poniatowskiego – perkusistę oryginalnego składu Klanu, a także cenionego realizatora dźwięku, mającego na koncie m.in. współpracę z Maanamem, Budką Suflera, kwartetem VOX czy Zbigniewem Namysłowskim. Do płyty dołączona jest książeczka z obszernym szkicem na temat zespołu i nagrań, wzbogacona o niepublikowane, odkryte po latach zdjęcia zespołu autorstwa Tadeusza Tarkowskiego i Henryka Kotowskiego.
Premierowy materiał Klanu znajdzie się natomiast na płycie "Laufer", która ukaże się w październiku tego roku. Na razie niewiele wiadomo na temat tego wydawnictwa. Zespół planuje wrócić do korzeni, a więc na pewno album będzie utrzymany w rockowej stylistyce. Całość ma otwierać długa, rozbudowana kompozycja "Wędrowiec". Po więcej szczegółów będziemy musieli już chyba sięgnąć do samego albumu "Laufer".

Michał Wróblewski

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :