Daab

Daab

Daab jest warszawskim zespołem założonym w 1983 roku, a stworzyli go: Dariusz Gierszewski, Andrzej Zeńczewski, Artur Miłoszewski oraz Piotr Strojnowski, a z czasem dołączyli do nich Waldemar Deska, Andrzej Krzywy oraz Jarosław Woszczyn. W tym składzie Daab nagrali swój pierwszy singiel „Do platica/Przed nami wielka przestrzeń”, który został wydany jeszcze w 1984 roku.
Kiedy Zeńczewski odeszedł z zespołu i zaczął grać w T.Love śpiewem w Daab zajął się przede wszystkim Strojnowski. W tym czasie zespół sporo koncertował zarówno w Polsce jak i za granicą. Daab wystąpili m.in.: w Holandii, we Francji, w Danii, w Szwecji, Bułgarii i w ZSRR. Równocześnie grupa pracowała nad wydaniem swojego pierwszego albumu, który ukazał się w 1986 roku, a znalazły się na nim takie przeboje jak: „Kalejdoskop moich dróg”. „Fala ludzkich serc”, „W zakamarkach naszych dusz”, „Ogrodu serce” czy instrumentalny „Fryzjer na plaży”.
Zanim wydano pierwszą płytę Daab zespół zmienił skład i tak Jarosława Woszczyna zastąpił Tomasz Pierzchalski, a drugim wokalistą został Andrzej Krzywy, do grupy dołączył też Krzysztof Zawadka. W tym składzie zespół nagrał też swoją drugą płytę „Ludzkie uczucia”, która to ukazała się pod koniec 1987 roku.
Po premierze tego krążka z zespołu odszedł Andrzej Krzywy i dołączył do zespołu De Mono. To sprawiło, że Zeńczewski odszedł z T. Love i wrócił do Daab, natomiast Miłoszewskiego zastąpił Dariusz Chociej. W takim składzie Daab wystąpił na rocznicowym koncercie Dżemu w katowickim Spodku.
W roku 1989 Daab wydał swoją kolejną płytę „III” jednak płyta brzmiała źle co sprawiło, że w trzy lata później płyta ta została wydana ponownie dodatkowo wzbogacono ją o kilka nowych nagrań. Wydawnictwo to było równocześnie pierwszą płytą kompaktową Daab.
Wtedy też zespół ustalił swój ostateczny skład, czyli: Zeńczewski, Miłoszewski oraz Gierszewski. Z nimi współpracowali: Michał Grymuza, Grzegorz Rytka, Piotr Korzeniowski, a także Jacek Wojcieszuk.
Z okazji obchodów dziesięciolecia istnienia grupy Daab artyści wydali składankę „To co najlepsze 1983-93”, na której znalazły się nagrane ponownie największe przeboje Daab. Dodatkowo, obok wydania jubileuszowego albumu zespół wyruszył w trasę koncertową, z których do największych zaliczyć należy festiwal w Węgorzewie 1993, a także Rock Fama w Świnoujściu.
Zespół do dnia dzisiejszego daje sporo koncertów, choć unika występów na dużej scenie.
W sierpniu 2008 roku zespół Daab obchodził 25lecie swojego istnienia. Uczcili to koncertem podczas Ostróda Reggea Festiwal, gdzie zostali bardzo dobrze przyjęci przez swoją publiczność.

Marta Kotas 2009.02.16

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :