Bakshish

Bakshish

Bakshish jest zespołem założonym w 1982 roku w Kluczborku. Co ciekawe zespół nieprzerwanie istnieje do dnia dzisiejszego.
Przez pierwsze kilka lat swojej działalności zespół nie nagrywał płyt jedynie koncertował, gdzie podczas kolejnych festiwali i konkursów zdobywał sobie rzesze fanów.
Bakshish zachęcony początkowymi sukcesami i za namową Maćka „Magury” Góralskiego postanowił przenieść się do Warszawy. Jednak tam nikt ich nie zauważył. Jedynym zaznaczeniem obecności Bakshish na rynku muzycznym było ukazanie się piosenki „Czarna Droga” na krążku „Fala”, który ukazał się w 1985 roku.
Bez znaczących sukcesów muzycy wrócili do rodzinnego Kluczborka i szybko przekształcili go w polską stolicę reggae – Kluczstone.
Dopiero w 1991 roku zauważono ich dzięki zrealizowanemu z resztą za własne pieniądze nagraniu w Polskim Radiu Opole jednak nadal żadna firma fonograficzna nie była nimi zainteresowana.
Dzięki znajomościom zespołowi udało się odbyć mini trasę koncertową po Niemczech (1991), a także wydać na potrzeby tejże trasy kasety demo „Open Your Heart”.
Rok później przy pomocy Roberta Brylewskiego Bakshish nagrali swój pierwszy materiał „One Love”, który totalnie odmienił ich życie artystyczne. Krążek obfitował w hity: „Czas”, „Samotność” czy „Good life”.
Zespół coraz częściej koncertował w większych polskich miastach, a zapis z koncertu w Krakowie pokazała telewizyjna Dwójka.
W czerwcu 1994 roku rozpoczęli prace nad kolejną płytą „Eye”, z której najpopularniejsze utwory to przede wszystkim: „Słuchaj mnie” czy „Dyskryminacja”. Warto dodać, że ta ostatnia została skomponowana aż w trzech językach: polski, hebrajski, a także w jednym z afrykańskich dialektów. Jednym z ważniejszych koncertów promujących tę płytę był koncert w trakcie „Dni Chaosu” organizowanego w Hannowerze.
W wyniku choroby wokalisty Jarexa grupa na jakiś czas ograniczyła ilość koncertów, a sam Jarex w 1996 roku zajął się tworzeniem własnego projektu „Tabu Duby”, który jednocześnie był pierwszym w kraju projektem techno-dubowym. Wydana w tym samym roku płyta „Pro-Jah-Acts” spotkała się ze ciepłym przyjęciem zarówno ze strony krytyków jak i publiczności co doprowadziło do przygotowania kolejnego krążka „Trans-Fusion In Dub” w 1998 roku.
Bakshish w 2000 roku wydał swoją kolejną już płytę „B3”, która świadczy o wysokim poziomie muzycznym tej grupy. Singlem promującym ten krążek był utwór „Jak łzy”.

Marta Kotas 2009.02.15

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :