Dworek w Żelazowej Woli oficjalnie otwarty

Dworek w Żelazowej Woli oficjalnie otwarty

08.05. Warszawa (PAP) – Minister kultury Bogdan Zdrojewski uroczyście otworzył w piątek dla publiczności gruntownie wyremontowany dworek w Żelazowej Woli – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina.

Wyremontowany dworek w Żelazowej Woli, w którym 1 marca 1810 roku urodził się Fryderyk Chopin, odświeżona ekspozycja muzealna, odrestaurowany park i nowoczesne pawilony obsługi turystów od soboty będą otwarte dla zwiedzających.

W opinii ministra Zdrojewskiego "to, co najlepsze w polskiej kulturze, mieści się właśnie w twórczości Chopina", a Żelazowa Wola jest wizytówką polskiego kompozytora.

"Żelazowa Wola to miejsce jego urodzin, czynimy więc ukłon wobec tego miejsca, wobec geniuszu polskiego kompozytora, ale też staramy się (…) poprzez tę inwestycję podnieść prestiż państwa polskiego" – mówił Zdrojewski.

"Otwieramy dziś drugi dom Fryderyka Chopina – drugi po Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Mam nadzieję, że wszyscy będą czuli się w tym domu dobrze, że zaproszą kolejnych gości" – zaznaczył minister.

Zebrani goście wysłuchali – w różnych punktach chopinowskiego kompleksu w Żelazowej Woli – recitali chopinowskich w wykonaniu: Marka Drewnowskiego, Marka Brachy, Wojciecha Świętońskiego i Anny Kubicz. Artyści wykonali m.in. walce, mazurki i poloneza A-dur Chopina. Potem, oprowadzani m.in. przez dyrektor Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie Alicję Knast oraz szefa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Andrzeja Sułka, zwiedzili dworek i park w Żelazowej Woli.

Prace remontowe w Żelazowej Woli trwały od 2005 roku i kosztowały ponad 70 mln złotych. Z okazji Roku Chopinowskiego 2010 w Żelazowej Woli gruntownie wyremontowano dworek i mieszczące się w nim muzeum, m.in. osuszono ściany, wzmocniono fundamenty, wymieniono wszystkie tynki i instalacje. Zadbano również o nową aranżację wnętrz dworku.

Kolejnym etapem prac była rewaloryzacja przedwojennego parku (m.in. posadzono w nim kilka tysięcy nowych roślin) i budowa na jego obrzeżach nowych pawilonów z drewna, szkła i głazów według projektu lubelskiej pracowni Stelmach i Partnerzy. Dwa nowe budynki powstały w sąsiedztwie bramy głównej – w jednym znajduje się recepcja z kasą, sklepikiem i kawiarnią, a w drugim sala koncertowa i restauracja.

Zarówno dworek, jak i odrestaurowany park będzie można zwiedzać indywidualnie z multimedialnym przewodnikiem oraz słuchawkami.

Zwiedzający rozpoczną wizytę w Żelazowej Woli od obejrzenia filmu promującego Rok Chopinowski, twórczość Chopina, placówki chopinowskie. Następnie otrzymają audioprzewodniki, które mają ich poprowadzić przez park do dworku.

Dla turystów uruchomiono specjalny dojazd z Warszawy; od soboty oznakowane minibusy będą codziennie odjeżdżać sprzed Muzeum Fryderyka Chopina na Okólniku do Żelazowej Woli.(PAP)

agz/ hes/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :