Claudia Cardinale gościem specjalnym Philips Cinema Mundi wŁodzi

Claudia Cardinale gościem specjalnym Philips Cinema Mundi wŁodzi

Publiczność obejrzy 40 znakomitych produkcji z całego świata.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Tomasz Raczek. Impreza, dedykowana pamięci wybitnego krytyka, zmarłego w 2004 r. Zygmunta Kałużyńskiego, to przegląd najnowszych i najlepszych nieanglojęzycznych filmów z całego świata. Miejsca, w których odbywać się będą projekcje to kina: Silver Screen, Bałtyk, Cytryna oraz Muzeum Kinematografii i rynek łódzkiej Manufaktury.

Na otwarcie festiwalu, podczas piątkowej gali w kinie Silver Screen, pokazany zostanie jeden z najnowszych filmów z udziałem Cardinale, dramat „Le fil” („The String”, 2009), wspólna produkcja Francji, Belgii i Tunezji. Włoska gwiazda będzie gościem specjalnym wieczoru.

W sobotę w południe aktorka weźmie udział w uroczystości odsłonięcia tablicy Zygmunta Kałużyńskiego w kinie Bałtyk. Po południu w łódzkiej „filmówce” odbędzie się impreza pod hasłem „Claudia Cardinale – spotkanie z gwiazdą”, z kolei wieczorem – przyjęcie urodzinowe Cardinale, organizowane w gmachu Muzeum Sztuki (w MS Cafe). W niedzielę wielbiciele talentu Cardinale będą mogli zobaczyć artystkę na terenie Manufaktury; spotkanie z publicznością rozpocznie się w samo południe.

W programie Philips Cinema Mundi znajdzie się 40 najlepszych nieanglojęzycznych filmów fabularnych 2010 roku, które otrzymały nominacje do Oscara lub zostały uhonorowane prestiżowymi nagrodami. Organizatorzy zwrócili uwagę, że „o Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny walczą obrazy z kilkudziesięciu krajów, ale do Polski docierały dotąd tylko okruchy tej pięknej i reprezentatywnej panoramy światowego kina”. „Tymczasem poznanie tych starannie wybranych filmów stanowi wyjątkową okazję, by zrozumieć w którą stronę podąża kino tworzone poza komercyjną ofertą Hollywoodu” – podkreślili.

„Nasz festiwal ma przypomnieć kinomanom, na czym polega rola prawdziwego krytyka filmowego. Patronat Zygmunta Kałużyńskiego zobowiązuje!” – zaznaczył Tomasz Raczek.

Miłośnicy ambitnego kina obejrzą w Łodzi m.in.: kanadyjskie „Pogorzelisko” („Incendies”, reż. Denis Villeneuve), turecki „Miód” („Bal”, reż. Semih Kaplanoglu, Złoty Niedźwiedź w Berlinie w 2010 r.), rosyjski obraz „Na końcu świata” („Kray”, reż. Aleksiej Uczitiel), francuski „Ludzie Boga” („Des Hommes et des Dieux”, reż. Xavier Beauvois), duński „W lepszym świecie” („Haeven”, reż. Susanne Bier, Oscar 2011 w kat. Film nieanglojęzyczny), fiński „Para do życia” („Miesten vuoro”, reż. Joonas Berghallin i Mika Hotakainen), tajski „Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia” („Loong Boonmee raleuk chat”, reż. Apichatpong Weerasethakul, Złota Palma w Cannes w 2010 r.) oraz film z Wenezueli, „Brat” („Hermano”, reż. Marcel Rasquin).

Elementem Philips Cinema Mundi będą spotkania poświęcone Zygmuntowi Kałużyńskiemu oraz pokazy fragmentów telewizyjnych programów „Perły z lamusa”, w których Kałużyński, razem z Raczkiem, omawiał najciekawsze pozycje światowego kina.

Wręczona zostanie ponadto Brzytwa Kałużyńskiego, nagroda „dla najlepszego krytyka filmowego – za całokształt dorobku zawodowego”. Pierwszym laureatem tej nagrody będzie Amerykanin Roger Ebert, „znany z niezależnych poglądów, zawodowej uczciwości, wystrzegania się środowiskowego koniunkturalizmu, a także – z niepowtarzalnego, pełnego błyskotliwej inteligencji sarkazmu”.



„Ebert od 44 lat pisze dla gazety +Chicago Sun-Times+, ma na koncie kilkanaście książek o filmie, jest pierwszym w historii krytykiem filmowym który otrzymał nagrodę Pulitzera, a także pierwszym krytykiem, który otrzymał swoją gwiazdę w Chodniku Sławy (Walk of Fame) w Hollywood” – przypomnieli organizatorzy festiwalu.

Festiwal Philips Cinema Mundi potrwa do niedzieli. Szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie www.philips-cinemamundi.pl.

Claudia Cardinale – jedna z największych gwiazd kina włoskiego, obok Sophii Loren i Giny Lollobrigidy – urodziła się 15 kwietnia 1938 r. w stolicy Tunezji, Tunisie, w rodzinie włoskich emigrantów. Karierę rozpoczęła w wieku 17 lat, od udziału w konkursie piękności, po którym została zaproszona na festiwal filmowy w Wenecji, gdzie zauważyli ją włoscy twórcy filmowi. Cardinale wystąpiła m.in. w filmach: „Osiem i pół” Federico Felliniego (1963), „Lampart” Luchino Viscontiego (1963), „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” Sergio Leone (1968).

Zygmunt Kałużyński (1918-2004), krytyk, autor wielu książek o tematyce filmowej, był jedną z najbardziej barwnych i oryginalnych postaci polskiej kultury filmowej. Jego opinie i recenzje wzbudzały często kontrowersje. Kałużyński popularyzował w Polsce historię kina, był wieloletnim publicystą tygodnika „Polityka”. Największą popularność przyniósł mu prowadzony wspólnie z Tomaszem Raczkiem cykl telewizyjny „Perły z lamusa”.(PAP)

jp/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :