Milion i tysiąc żurawi – koncerty dla Japonii

Milion i tysiąc żurawi – koncerty dla Japonii

Koncerty odbędą się na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Japonii.

Inicjatorami wydarzenia jest trójka przyjaciół pochodzenia japońskiego, mieszkających w Warszawie. Dochód z imprezy zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej, która zebrane środki przeznaczy na pomoc poszkodowanym w katastrofie. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem małżonki prezydenta Anny Komorowskiej.

Ogólnopolska akcja Milion Żurawi rozpoczęła się 23 marca. Jest to seria imprez charytatywnych mających na celu zorganizowanie pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii. Symbolem akcji są senbazuru – długie i kolorowe łańcuchy połączonych ze sobą żurawi. Japończycy wręczają je sobie na ślubach, z okazji narodzin dziecka, ciężko chorym, w sytuacjach, w których pragną, aby bogowie mieli nad obdarowywanym pieczę.

„Legenda głosi, że jeśli komuś uda się złożyć tysiąc żurawi, zostanie spełnione jego życzenie” – mówi Karol Tomoki Yamazaki, jeden z inicjatorów akcji. „Senbazuru symbolizuje też skumulowaną w jednej chwili intencję tysiąca osób. My chcemy pójść o krok dalej i zebrać żurawi jak najwięcej. Tysiąc to za mało” – dodaje.

W sobotę na warszawskim Skwerze Hoovera na wszystkich zainteresowanych czeka spotkanie z kulturą japońską. W programie: ceremonia parzenia herbaty, prezentacje bonsai, ceramiki ZEN, kaligrafii, orgiami, sushi, gier japońskich, pokazy sztuk walki oraz tańca japońskiego. Całość wspiera Polska Akcja Humanitarna(PAH), której zostaną przekazane zebrane środki.

Na Skwerze Hoovera prowadzona będzie przez PAH zbiórka pieniędzy dla ofiar japońskiego kataklizmu. „Złóż choć jednego żurawia i dołącz do naszego łańcucha solidarności z Japonią” – zachęca Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

W sobotę, 2 kwietnia, odbędzie się również koncert „Tysiąc Żurawi” w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich. Podczas tego wydarzenia, w którym udział wezmą uczniowie i artyści, m.in. z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, będzie można nabyć cegiełki o wartości od 10 do 100 zł. Podczas koncertu wolontariusze będą zapraszać przybyłych gości do wspólnego składania żurawi z papieru. Patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Spraw Zagranicznych oraz Ambasada Japonii w Polsce. (PAP)

dog/ zig/ abe/ mag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :