Eric Clapton kończy 66 lat

Eric Clapton kończy 66 lat

Clapton urodził się 30 marca 1945 r. w miejscowości Ripley w Anglii. Muzyką zainteresował się w wieku 13 lat, kiedy rozpoczął naukę gry na gitarze. W 1963 roku rozpoczął współpracę z grupą The Roosters, następnie grał w wielu zespołach, m.in. The Yardbirds, The Bluesbreakers, Blind Faith i Delaney And Bonnie And Friends.

W 1966 roku Clapton wydał album „The Bluesbreakers With Eric Clapton”, który uznawany jest za klasykę muzyki bluesowej. W tym samym roku założył zespół Cream, który istniał tylko dwa lata i wydał kilka albumów – „Fresh Cream”, „Wheels Of Fire” i „Goodbye”.

Po rozpadzie Cream’u w 1968 roku Clapton próbował utworzyć kolejny zespół – Blind Faith, jednak grupa nie przetrwała nawet roku.

W roku 1970 wydał swój pierwszy album solo pod tytułem „Eric Clapton”. W tym samym roku, tym razem pod szyldem nowoutworzonego zespołu Derek and the Dominos, Clapton wydał kultowy album „Layla and Other Assorted Love Songs”. Inspiracją do powstania materiał na płycie była nieodwzajemniona miłość Claptona do żony jego przyjaciela Patti Boyd Harrison. W 1979 roku Clapton i Patti Boyd pobrali się. Ich małżeństwo przetrwało 10 lat.

Na początku lat 70. artysta uzależnił się od narkotyków i przez kilka lat walczył z nałogiem. W 1973 roku przyjaciele zorganizowali dla niego w Londynie koncert „Eric Clapton At The Rainbow”, po którym muzyk podjął kurację odwykową. Rok później wydał płytę „461 Ocean Boulevard”. Znalazła się na niej m.in. nowa wersja piosenki Boba Marleya „I Shot The Sheriff”.

W następnych latach wydał kilka albumów, m.in. „No Reason To Cry” (1976), „Money And Cigarettes” (1983), „Behind The Sun” (1985) i „Journeyman” (1989).

W 1991 r. jego czteroletni syn Connor zginął tragicznie, wypadając z okna wieżowca w Nowym Jorku. Clapton poświęcił mu piosenkę „Tears In Heaven”, która znalazła się w albumie „Eric Clapton – Unplugged” z 1992 roku.

Eric Clapton jest laureatem wielu nagród muzycznych. Jest posiadaczem aż 17 statuetek Grammy. W uznaniu jego zasług muzycznych królowa Elżbieta II przyznała mu w 2003 r. tytuł Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego.

W Polsce Eric Clapton wystąpił ostatnio w 2008 roku, w Gdyni.(PAP Life)

azu/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :