Chyra: Skolimowski pokazał swoją klasę

Chyra: Skolimowski pokazał swoją klasę

PAP Life: – Czy jest panu trochę żal, że nie trzyma pan w ręku Orła?

Andrzej Chyra: – Zawsze jest przyjemnie dostać nagrodę, więc co mogę odpowiedzieć… Ale ten film powstał już tak dawno, że same nominacje są miłe.

PAP Life: – „Wszystko co kocham” odniosło potężny sukces w kraju, a teraz jest dystrybuowany za granicą. Czy już czytając scenariusz zauważył pan, że to jest coś wyjątkowego?

A.Ch.: – To, czy coś odniesie sukces to słodka tajemnica losu. Natomiast w przypadku tego projektu, jak i większości tych, co wygrywają, można powiedzieć, że to jest po prostu spotkanie ludzi z pasją z dobrym tematem. W tym filmie było dużo debiutantów, którzy dostali ważne zadania. I mimo wszystko to był dopiero trzeci film Jacka. Mam już trochę filmów za sobą, ale za każdym razem te nasze spotkania są bardzo intrygujące i zadanie, które miałem w tym projekcie, też mnie ciekawiło. Energia i praca na planie dawała nam wielką radość.

PAP Life: – Czy patrząc na polskie kino uważa pan, że idziemy na przód, czy jednak spadamy z poziomu?

A.Ch.: – Myślę, że jest dobrze. Bardzo mnie cieszy sukces Jerzego Skolimowskiego, ponieważ „Essential Killing” to fantastyczny film, prowokujący młodych twórców do tego, żeby ryzykować. Myślę, że Jerzy Skolimowski pokazał swoją klasę i to, że trzeba iść po bandzie.

PAP Life: – Pracuje pan też za granicą. Proszę powiedzieć, czy polski przemysł filmowy bardzo odstaje od zachodu?

A.Ch.: – Myślę, że to wszystko się zbliża. Oczywiście nie mamy, co się porównywać z wielkimi produkcjami europejskimi i amerykańskimi. Nasze filmy cały czas są na poziomie niskobudżetowych zachodnich produkcji. Musimy włożyć dużo pracy, entuzjazmu i nie przejmować się okolicznościami. Dzisiaj nie jest łatwo zrobić film.

Rozmawiała: Dominika Gwit(PAP Life)

dog/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :