Orły wręczone, najlepszym filmem “Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego

Orły wręczone, najlepszym filmem “Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego

Uroczystość wręczenia statuetek, nazywanych polskimi Oscarami, odbyła się w poniedziałek w Warszawie.

Nagrody przyznaje Polska Akademia Filmowa; Orły są pierwszym podsumowaniem polskiej kinematografii za rok 2010.

Jerzy Skolimowski triumfował w kategorii najlepszy reżyser. Za najlepszy film Polska Akademia Filmowa uznała film Skolimowskiego – “Essential Killing”.

“Miałem przygotowane przemówienie na luty. Ono brzmiało: +Thank you, Academy+. Przydało się w marcu” – żartował Skolimowski, nawiązując do lutowego rozdania Oscarów.

Podczas poniedziałkowej gali w Teatrze Polskim w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski wręczył Orła za osiągnięcia życia Tadeuszowi Chmielewskiemu – reżyserowi, scenarzyście i producentowi, twórcy m.in. “Wiernej rzeki”, “Nie lubię poniedziałku” i “U Pana Boga za piecem”.

“Zastanawiałem się, czy Tadeuszowi Chmielewskiemu można wręczyć nagrodę o takim znaczeniu w poniedziałek, skoro +nie lubi poniedziałku+; my owszem tęsknimy za +Ewą, która chce spać+, wiemy, że nie my +rozpętaliśmy drugą wojnę światową+; już nie pytamy, +gdzie jest generał?+” – mówił Zdrojewski.

“Chcemy się pokłonić wielkiemu reżyserowi, wielkiemu artyście i podziękować mu za te wspaniałe wzruszenia, pogodę ducha i wybranych, fantastycznych aktorów” – zauważył minister. Chmielewski, odbierając nagrodę, dziękował przede wszystkim swojej żonie oraz profesorom ze szkoły filmowej.

Orłami 2011 zostali uhonorowani także Robert Więckiewicz za najlepszą główną rolę męską i Urszula Grabowska za główną rolę kobiecą. Więckiewicza doceniono za rolę w filmie “Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego, a Urszulę Grabowską – za rolę w “Joannie” Feliksa Falka. Laureatem Nagrody Publiczności został film “Wszystko co kocham” w reż. Jacka Borcucha. Roman Polański został nagrodzony Orłem za film “Autor widmo” w kategorii najlepszy film europejski.

Stanisława Celińska została uhonorowana w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca za rolę w filmie “Joanna”; Adam Woronowicz – za kreację w filmie “Chrzest” (reż. Marcin Wrona) – triumfował w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska.

Paweł Mykietyn zdobył Orła za najlepszą muzykę do filmu “Essential Killing”; Jacek Borcuch za najlepszy scenariusz do filmu “Wszystko co kocham”.

Laureatami Polskich Nagród Filmowych zostali również: Artur Reinhart za zdjęcia do filmu “Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego, Małgorzata Zacharska za kostiumy do tego filmu i Mateusz Kościukiewicz w kategorii odkrycie roku, za rolę we “Wszystko co kocham”.

Reka Lemhenyi i Maciej Pawliński zostali uhonorowani za najlepszy montaż do filmu “Essential Killing”, Jacek Hamela za najlepszy dźwięk do “Wenecji”, a Joanna Macha – za najlepszą scenografię do tego filmu.

W tym roku przypadła 13. edycja Polskich Nagród Filmowych. Przyznaje je Polska Akademia Filmowa, odpowiednik narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya. W Europie jest ponadto Europejska Akademia Filmowa, przyznająca Europejskie Nagrody Filmowe, a w Stanach Zjednoczonych – Amerykańska Akademia Filmowa przyznająca Oscary.

Polska Agencja Prasowa była patronem prasowym tegorocznej edycji Orłów. (PAP)

agz/ hes/ gma/