Buzek: Przystanek Woodstock jest jak Europa

Buzek: Przystanek Woodstock jest jak Europa

31.07. Gorzów Wielkopolski (PAP) – O analogiach między Unią Europejską i Przystankiem Woodstock mówił w sobotę podczas spotkania w Akademii Sztuk Przepięknych przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Zanim dotarł do namiotu ASP, przespacerował się po woodstockowym polu.

„Tak fantastycznie i tak przyjaźnie nie było nigdzie dotąd, ani nie widziałem takiego spisu zespołów, grup. Pamiętajcie, że przez trzy dni tu jest stolica muzyczna Europy. Przystanek Woodstock jest jak Europa” – zaznaczył.

Buzek powiadał, że w Europie stawia się na rozmowy, negocjacje, ale zdarzają się także sytuacje nieprzewidziane, incydenty. „Tu (na Przystanku Woodstock – PAP) też są incydenty. Ktoś tam jakąś budkę rozwali, ktoś przystanek autobusowy, ktoś narozrabia, bo piwa za dużo wypił. Ale to w niczym nie umniejsza rangi, znaczenia Przystanku Woodstock. Sami widzicie, jak tu jest pięknie”

Spotkanie prowadził dziennikarz Polskiego Radia Krzysztof Grzesiowski, który zapytał m.in., co znaczy zdanie: „Wnikanie masy w fazie gazowej nad poziomem i zwierciadłem cieczy”.

Jak wyjaśnił Buzek, tak brzmiał „fascynujący temat jego doktoratu, który miał bardzo wiele wspólnego z efektem cieplarnianym, bo tam chodziło o eliminację dwutlenku węgla”.

Jerzy Buzek był dotychczas jedynym polskim premierem po 1989 roku, który rządził pełną kadencję. „Ile razy chciał pan to wszystko wziąć i rzucić w cholerę” – dopytywał Grzesiowski.

„Ani razu. Jak się ma przed sobą wielkie wyzwania to, mimo że się czasami cierpi albo, że nas oskarżają o wszystko albo, że nam nie ufają, to jeśli wierzymy w zadanie, które mamy wykonać, nie wolno nam go przerywać” – zaznaczył.

Dodał, że podczas swej kadencji współpracował ze wspaniałymi ludźmi, dlatego wiele rzeczy się udało, w tym przygotowanie Polski do wejścia do UE.

Podczas dwugodzinnego spotkania młodzi ludzie pytali Buzka, m.in. o politykę rolną i kwestię rozszerzenia UE, a także wady Unii Europejskiej.

„Unia dotąd słabo się reprezentowała na zewnątrz, brakowało wspólnej polityki zagranicznej, ale teraz to naprawiamy. W całym świecie będzie 140 ambasad unijnych. Będziemy prowadzili wspólną politykę wobec USA, Rosji, Iranu” – podkreślił.

Jako mocne strony UE wymienił choćby budowanie społeczeństwa europejskiego, wspieranie słabszych członków, a przede wszystkim zespołowość.

„To jest trochę tak, jak z mistrzostwami świata w RPA. Artystów mieli Argentyńczycy czy Brazylijczycy, ale najlepsze były drużyny europejskie, bo grały zespołowo” – powiedział.

Buzek bezbłędnie odpowiedział też na pytania jednego z mieszkańców Kostrzyna nad Odrą o to, jakie rzeki przepływają przez miasto, ilu ludzi w nim mieszka i czy znajduje się w nim muzeum.

Akademia Sztuk Przepięknych to dla woodstockowiczów szansa na spotkanie ze znanymi osobami z różnych dziedzin. W tym roku odwiedzili ją już: onkolog prof. Alicja Chybicka, felietonista i satyryk Michał Ogórek, aktor Marek Kondrat.

W niedzielę w ASP zagoszczą: radiowiec Marek Niedźwiecki i reżyserzy Marek Piwowski oraz Andrzej Wajda.

XVI Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) potrwa do niedzieli. (PAP)

mrd/ ala/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :