Projekt „Podróż na Wschód” organizowany jest przez miejską Galerię Arsenał w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Weźmie w nim udział kilkudziesięciu artystów z Polski i krajów tzw. Partnerstwa Wschodniego. Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 5 sierpnia.
Na wystawę składają się m.in. instalacje, fotografie, wideo czy performance artystów z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji i Polski. Mieli oni w swoich pracach odnieść się do kwestii więzi międzyludzkich, opierania ich na pozytywnych emocjach, a także do kwestii budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Od kilku dni na terenie miasta powstają już instalacje niektórych artystów. Można odwiedzić „Kolektor” Jakuba Szczęsnego; nietypową, galerię dla jednego widza w wysuszonym stawie w ogrodach Branickich czy zobaczyć „Czerwonego Lwa” Joanny Rajkowskiej, który zdobi szczyt schodów dawnego Domu Partii, dziś siedziby wydziałów humanistycznych Uniwersytetu w Białymstoku.
Do piątku będzie też gotowa instalacja „Modyfikacja Azerbejdżanu” Chingiza. Prezentowana w Białymstoku mapa, to część projektu, na który składa się kilka map. Większa część pracy została już wykonana. Mapę Azerbejdżanu, z 1,5 tony warzyw i owoców, artysta ułożył wraz z wolontariuszami. Zajmuje ok. 500 metrów kwadr. Na podkładzie ze skoszonej trawy położono m.in. kapustę, kalafiory, bakłażany, marchewki, jabłka, pomidory, pory i papryki.
„Ta mapa, to moje marzenie, jakbym chciał widzieć swój kraj a także cały świat” – powiedział w czwartek dziennikarzom Chingiz.
Tłumacząc sens swego projektu powiedział, że warzywa i owoce, to ludzie różnych „kolorów i smaków”, którzy „w tym momencie mogą być i żyć razem w jednym miejscu”. Praca będzie podlegać naturalnemu rozkładowi. Według Chingiza ma to symbolizować, że nic nie jest trwałe w świecie.
„Żyjemy tylko przez jakiś czas, musimy więc robić tyle rzeczy, ile tylko możemy, aby świat był lepszy i żeby nasze życie upływało w pokoju i żebyśmy potrafili cieszyć się nim. To rzeczy, o których każdy z nas marzy w głębi serca, ale często z powodów politycznych czy ekonomicznych nie możemy sobie na to pozwolić. Jednak generalnie, nikt nie chce wojen i każdy chce żyć w zgodzie z innymi” – powiedział Chingiz.
Dodał, że Polska i Azerbejdżan mają ze sobą wiele wspólnego. To m.in. otwartość i gościnność mieszkańców a także wspólna przeszłość – oba kraje były pod wpływami Związku Radzieckiego. Według Chingiza, mimo iż Polska i Azerbejdżan dzieli znaczna odległość, to oba kraje są bliskie przez „duszę, idee i przyszłość”.
Chingiz powiedział, że w piątek rano do instalacji zostaną dołożone świeże kwiaty.
Wystawa „Podróż na Wschód” będzie prezentowana w Białymstoku do końca września. W trakcie odbędą się także liczne imprezy towarzyszące jak wykłady, warsztaty, projekcje filmów czy koncerty. Następnie wystawa będzie prezentowana w pokazana w Mysteskyi Arsenal w Kijowie na Ukrainie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Projekt jest realizowany przez Galerię Arsenał przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. (PAP)
swi/ rof/ ls/