W Nowej Zelandii odnaleziono fragmenty pierwszego filmu Hitchcocka

W Nowej Zelandii odnaleziono fragmenty pierwszego filmu Hitchcocka

„The White Shadow”, melodramat z aktorką Betty Compson w podwójnej roli sióstr bliźniaczek – jednej złej, a drugiej dobrej – był pierwszym filmem, nad którym pracował przyszły mistrz suspensu. Napisał jego scenariusz, był asystentem reżysera, scenografem, dekoratorem wnętrz i montażystą.

Znalezione w archiwum rolki zawierają pierwszych 30 minut filmu. Zostawiła je tam w 1989 roku rodzina kolekcjonera i operatora kinowego Jacka Murtagha, który działał w pierwszej połowie XX wieku. Zazwyczaj właściciele kin i operatorzy w tych czasach niszczyli taśmy po zejściu filmu z ekranu, ale Murtagh przechowywał je w schowku w swoim ogrodzie.

Nie wiadomo, gdzie mogą być pozostałe trzy i czy w ogóle istnieje jeszcze jakaś kopia tego filmu – pisze brytyjski dziennik „The Guardian”.

Zdaniem szefa nowozelandzkiego archiwum filmowego Franka Starka, „The White Shadow” pokazuje, jak wszechstronnie utalentowany był już w młodości Hitchcock, który w dużym stopniu wpłynął na kształt tego filmu. W późniejszych realizacjach także czuwał nad najdrobniejszymi szczegółami scenografii i kostiumów.

Odnaleziony film ma „ogromne znaczenie dla badaczy, krytyków i wielbicieli Hitchcocka” – uważa szef amerykańskiego Krajowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych David Sterritt. (PAP)

klm/ mc/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :