Artysta wszechstronny – Wojciech Sowiński

Artysta wszechstronny – Wojciech Sowiński

Trochę faktów
Wojciech (Albert) Sowiński urodził się w Łukaszówce na Podolu w roku 1805 natomiast zmarł w Paryżu 5 marca 1880 roku.
Nauki gry na fortepianie pobierał w Wiedniu u C. Czernego i kompozycji u A. Jirovca. Następnie w roku 1828 przeniósł się do Włoch, gdzie kontynuował naukę. Kolejnym jego miejscem zamieszkania był Paryż. Tam był nauczycielem muzyki. Również występował jako pianista w większości ważniejszych miast europejskich.
Sowińskiemu zawdzięczamy przede wszystkim to, że mimo, iż większość swojego życia spędził poza Polską dbał o to by inni znali polską twórczość i poznali dzieje polskiej kultury.

Twórczość muzyczna i literacka
Na początku warto wspomnieć, że Sowiński jest autorem muzyki do utworu Hymn do miłości ojczyzny autorstwa I. Krasickiego. Nawiasem mówiąc jego muzyka przetrwała najdłużej i grywana jest do dnia dzisiejszego, a trzeba powiedzieć, że muzykę do Hymn… próbowało ułożyć wielu.
Co więcej Sowiński jest autorem pierwszego słownika muzyków polskich, który doczekał się publikacji zarówno w języku francuskim (w 1837) oraz w języku polskim (w 1874). Słownik ten zaznajamia ludzi z polską twórczością, najważniejszymi dziełami, nurtami oraz instrumentami.
Napisał również monografię Ludwiga van Beethovena (1869)
Jeśli zaś chodzi o jego najważniejsze dzieła muzyczne warto tutaj wymienić przede wszystkim: Symfonia e-moll , Fantazja na temat Mazura Dąbrowskiego na chór i orkiestrę, Veni Creator na 3 głosy i organy, Salve Regina na 3 głosy, dramat liryczny Lenore oraz opery: Le Modele , Une scene sous la Lique i Złote gody .
Ponadto stworzył liczne msze, marsze, uwertury, symfonie, motety, pieśni oraz oratorium Poświęcenie Abrahama .

Marta Kotas 2008.10.12

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :