Artur Żmijewski – czyli ksiądz Mateusz i doktor Burski.

Artur Żmijewski – czyli ksiądz Mateusz i doktor Burski.

Warszawską PWST ukończył w roku 1990. A w roku 1991 miał miejsce jego debiut teatralny. Obecnie występuje na scenach teatrów warszawskich: Ateneum, Współczesnego, Narodowym. Na ekranie zadebiutował niewielkimi rolami : „Dzień czwarty” i „Złota Mahmudia”.

Niewątpliwie jest jednym z najprzystojniejszych polskichaktorów. Złamał na pewno niejedno kobiece serce. Bo  która z nas nie chciałaby się leczyć utakiego doktora jak doktor Burski? Opiekuńczy, troskliwy, dbający o pacjentów ,a do tego kompetentny.  Albo inaczej –czy nie chcielibyśmy takiego księdza w swojej parafii jak ksiądz Mateusz? Którydla swoich parafian ma zawsze czas , wspomoże dobrą radą , czasem po prostuwysłucha.

Artur Żmijewski chyba sprawdza  się jako aktor w obydwu tych rolach. Choćmnie osobiście przypadł bardziej jako ksiądz Mateusz.

Warszawską PWST ukończył w roku 1990. A w roku 1991 miałmiejsce jego debiut teatralny. Obecnie występuje na scenach  teatrów warszawskich: Ateneum, Współczesnego,Narodowym.  Na ekranie zadebiutował niewielkimirolami : „Dzień czwarty” i „Złota Mahmudia”.

Przełom w jego karierze to film „Stan posiadania”Krzysztofa Zanussiego. Kolejną ważną rolą była postać Gustawa/Konrada w filmieTadeusza Konwickiego „Lawa”. Za tę rolę aktor otrzymał nagrodę PrzewodniczącegoKomitetu Kinematografii. Aktor pojawił się również w epizodzie „Ucieczki z kinaWolność”. Wystąpił także w „Pannach i wdowach”. Kolejnym doświadczeniem po „Lawie” , w filmie kostiumowym był udział wekranizacji opowiadania Lwa Tołstoja „Za co”. Aktor wcielił się w postać zesłańca, człowieka przegranego. Żmijewskiswoimi rolami  utrwalił wizerunek amanta,wrażliwego romantyka.

 Dopiero w roku1991 udało mu się zerwać z tym wizerunkiem w filmie „Trzy dni bez wyroku”Wojciecha Wójcika.  Aktor za tę rolęzebrał bardzo pochlebne recenzje i otrzymał nagrodę na festiwalu filmów wGdyni. Później aktor nawiązał współpracę z Władysławem Pasikowskim.  Pojawił się w „Psach”, polskim przeboju kinaakcji, następnie w kontynuacji  „Psy 2Ostatnia krew” i w kolejnym filmie Pasikowskiego „Słodko gorzki”.

Zagrał również w komedii romantycznej „Nigdy w życiu” ijakże odmiennym „Katyniu” Andrzeja Wajdy.

Kolejne filmy z jego udziałem to: „Demony wojny według Goi”,„Amok”, „Ostatnia misja”, „Pierwszy milion”. Mogliśmy go również oglądać wnowej wersji „W pustyni i w puszczy”.

Artur Żmijewski oprócz talentu aktorskiego z pewnościąposiada również talent muzyczny.  Wewczesnej młodości śpiewał przygrywając sobie na gitarze. Jego głos mogliśmyusłyszeć między innymi w „Krakowiakach i góralach”, „Królewnie Śnieżce”, „Tacybyliśmy”.

Użyczał swojego głosu w takich filmach dla dzieci jak:„Madagaskar”, „Madagaskar 2”, „Zaczarowana”, „Don Kichot”.

Od roku 2008 oglądamy go w serialu „Ojciec Mateusz”, wktórym pomaga miejscowej policji rozwiązywać kryminalne zagadki i z mistrzowskązręcznością porusza się po Sandomierzu w sutannie.

Za swoje osiągnięcia aktorskie otrzymał nagrodę imieniaZbyszka Cybulskiego. Od roku 2007 jest ambasadorem UNICEF.

A.K. 2010-12-15

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :