Arka Noego na rockowo

Arka Noego na rockowo

Maluchy z Arki Noego postanowiły wziąć na warsztat polskie rockowe klasyki. Dzieci same wpadły na ten pomysł i ochoczo zabrały się do pracy. Tym sposobem na płycie „Pan Krakers” znajdziemy takie utwory jak: „Lokomotywa z ogłoszenia” Perfectu, „Ty tylko ty” Brygady Kryzys, „Runął już ostatni mur” Tiltu  czy „Horror” Oddziału Zamkniętego. Album ukazał się 21 listopada.

Legendy polskiej sceny rockowej to duże wyzwanie jak na dziecięcy zespół. Wygląda jednak na to, że mali muzycy nie tylko nie boją się gdy jest ciemno, ale nie straszny im też trud pracy w studiu. –Ostatnimi czasy ukazało się kilka świetnych płyt z coverami, jednak pomysł dzieci z Arki Noego żeby też nagrać nie arkowe, ale rockowe hity lat 80’tych, na początku mi się nie spodobał. Teraz kiedy słucham gotowej płyty z muzyką mojej młodości jestem powalony. Jest ostro, a teksty w ustach dzieci nabrały nowego znaczenia. To właściwie album wspomnień dla rodziców, ale przy okazji dzieci mogą poznać nasze muzyczne korzenie – komentuje album Robert „Litza” Friedrich, wokalista i gitarzysta grupy Luxtorpeda.
Arka Noego powstała w 1999 r., gdy z okazji pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na zamówienie TVP1 powstał teledysk do piosenki „Tato”. Utwór stał się wielkim przebojem, a twórcy programu “Ziarno” zasugerowali nagranie kolejnych. Następne piosenki i tworzone do nich teledyski szybko zdobyły duże zainteresowanie widzów, którzy co tydzień śledzili nowe produkcje. Wkrótce powstała pierwsza płyta zespołu zatytułowana „A GU GU”. Piosenki z płyty „A GU GU”, tak jak i z następnych albumów, mówią w niezwykle prosty i przyjazny sposób o rzeczach najważniejszych dla człowieka, rodziny, dla „małych i dużych”.
Arkę Noego przez rwące muzyczne wody prowadzi Robert Friedrich — gitarzysta, kompozytor i autor związany z takimi zespołami jak: KNŻ, 2Tm2,3, Luxtorpeda, dawniej Acid Drinkers, Turbo.
W skład zespołu wchodzi 8 muzyków oraz 12 do 15 dzieci – głównie dzieci członków zespołu 2Tm2,3 i ich przyjaciele. Grupa występuje tylko na żywo. Młodzi wykonawcy nie mają specjalnie szkolonych i ustawianych głosów, nie odbywają regularnych prób. Ich twórczość jest zatem w dużej mierze spontaniczna a przez to jeszcze bardziej szczera i naturalna.
Popularność piosenek Arki Noego spowodowała zainteresowanie twórczością zespołu za granicą Polski. Powstały obcojęzyczne wersje utworów po niemiecku, (płyta wydana przez BMG –SONY), hiszpańsku, w języku ukraińskim, i w szwedzkim. Istnieje także przekład na język angielski, przygotowywane jest tłumaczenie na czeski. Znaleźć można również przekłady na język japoński i języki afrykańskie.
Arka Noego otrzymała wiele znaczących nagród, w tym 2 najbardziej prestiżowe: Fryderyka w 2000 roku oraz nagrodę Top Trendy za najlepszą sprzedaż w 2003 (płyta „Daj na zgodę”).
Na najnowszym albumie Arki Noego znajdziemy następujące covery:

Arka Noego – "Pan Krakers"

1. TilT – Runął już ostatni mur
2. Kult – Gaz na ulicach
3. Dezerter – Spytaj Milicjanta
4. Izrael – Psalm 125
5. Armia – Niezwyciężony
6. Brygada Kryzys – Ty Tylko Ty
7. Brygada Kryzys – Centrala
8. Klaus Mitffoch – Powinność Kurdupelka
9. Klaus Mitffoch – Wiązanka cz. 4
10. Oddział Zamknięty – Horror
11. Perfect – Lokomotywa z ogłoszenia
12. L4 – Super para
13. Arka Noego – Najlepszy na Świecie
Bonus: Arka Noego – teledysk Najlepszy na Świecie

Michał Wróblewski

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :