Aneta Kowalczyk na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Mody w Cannes

Aneta Kowalczyk na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Mody w Cannes

„Festiwal w Cannes jest prestiżowym wydarzeniem w dziedzinie fotografii modowej, dlatego niezmiernie cieszę się, iż mogę wziąć w nim udział. Uważam, że podobnych imprez jest niestety, zbyt mało. Festiwal jest przede wszystkim wspaniałą okazją dla młodych fotografów do zaprezentowania swoich prac szerszemu gronu odbiorców i do pozyskania nowych, ciekawych kontaktów. Dla mnie jest to również źródło nowych inspiracji i okazja poznania interesujących ludzi” – powiedziała PAP Life Aneta Kowalczyk.

Na czas festiwalu całe Cannes zamienia się w prawdziwą galerię sztuki, bowiem ogromne formaty zdjęć zdobią najważniejsze ulice miasta. Pierwsza część festiwalu polega na wystawie plenerowej ostatnich najciekawszych dokonań w fotografii mody. Natomiast od 25. czerwca festiwal przeniesie się do Palm Beach Casino, gdzie zostanie przedstawiona selekcja dziewięćdziesięciu fotografii mody, biorących udział w konkursie. Wśród nich znalazła się fotografia Anety Kowalczyk.

„Moje zdjęcie, które zostało wybrane przez jury tegorocznego Festiwalu Fotografii Mody w Cannes, to portret modowy w stylistyce baśniowej. Bardzo lubię motyw baśni i magii w fotografii, dlatego też w swoich własnych pomysłach staram się go jak najczęściej wykorzystywać. Taka fotografia jest mi niezmiernie bliska. Dzięki niej daję upust swojej wyobraźni i staram się pokazywać własne spojrzenie na świat, a także modę. Inspirację do zdjęć czerpię z wielu źródeł – książek, filmów, teatru, a nawet snów. Inspirują mnie również ludzie. Interpretację zdjęcia natomiast lubię pozostawiać odbiorcy” – tłumaczy Aneta Kowalczyk.

Aneta Kowalczyk rozpoczęła swoją karierę jako modelka. Po kilku latach pozowania, postanowiła stanąć po drugiej stronie obiektywu i zająć się fotografowaniem mody.

Jak sama opowiada: „Fotografia mody pojawiła się w moich życiu dość spontanicznie. Kiedy kupiłam swój pierwszy profesjonalny aparat, nie sądziłam nawet, że zajmę się fotografią profesjonalnie. Studiowałam stosunki międzynarodowe, natomiast w dziedzinie fotografii jestem samoukiem. Na początku traktowałam więc to zajęcie jako hobby. Życie jednak potrafi płatać figle i stało się coś zupełnie nieoczekiwanego. Moje zdjęcia spotkały się z pozytywną reakcją odbiorców, pojawiły się pierwsze publikacje oraz propozycje wystaw. Zdałam sobie sprawę, że fotografia stała się nieodzownym elementem mojego życia i że chcę się nią zajmować zawodowo. Moda daje mi możliwość kreowania własnej wizji świata. To okazja do tworzenia niesamowitych projektów, dzięki którym mogę wyrazić swoje spojrzenie na otaczający nas świat. Daje mi to możliwość zobrazowania własnych myśli czy marzeń…”W jury tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Mody w Cannes zasiądą kluczowe postaci świata fotografii: Peter Knapp – wieloletni dyrektor artystyczny „Elle”, Jean-Luc Monterosso – dyrektor Europejskiego Domu Fotografii w Paryżu, Fred Rawyler – dyrektor artystyczny „Marie-Claire”. Jury przyzna trzy nagrody, dwie dla profesjonalistów i jedną dla nowo odkrytego talentu.

Międzynarodowy Festiwal Fotografii Mody w Cannes potrwa do 28. sierpnia.

Z Paryża Magda Dziubińska (PAP Life)

dziu/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :