Amerykańska wokalistka DianneReeves wystąpi świątecznie naErze Jazzu

Amerykańska wokalistka DianneReeves wystąpi świątecznie naErze Jazzu

Dianne Reeves jest uważana za jedną z najciekawszych jazzowych wokalistek. Podczas koncertu w Polsce artystka przedstawi premierę swojego najnowszego albumu „Christmas Time Is Here”. Reeves zdobyła czterokrotnie nagrodę Grammy w kategorii „Najepsza wokalistka jazzowa” i jest jedyną osobą, która otrzymała to wyróżnienie trzy razy z rzędu. Uznawana jest przez krytyków za jeden z najważniejszych, obok Dianny Krall i Cassandry Wilson, współczesnych głosów jazzowej wokalistyki.

Podczas swojej bogatek kariery, artystka współpracowała z takimi muzykami jak Harry Belafonte, Sergio Mendes czy Billy Childs. Pod koniec lat osiemdziesiątych, wokalistka podpisała lukratywny kontrakt z prestiżową wytwórnią Blue Note, nagrała dla niej album „Dianne Reeves”, który przyniósł jej rozgłos i przychylne recenzje.

Płyta ta sprowadziła artystkę na dobre na ścieżkę jazzową, a następne lata przyniosły nagrania z takimi legendami jak McCoy Tyner, Lionel Hampton, Phil Woods, Kenny Barron czy Toots Thielemans. Jednocześnie artystka nie przestaje współpracować zarówno z Chicago Symphony Orchestra, jak i big bandem Wyntona Marsalisa – Lincoln Center Jazz Orchestra.

W uznaniu dla wokalnych umiejętności Reeves nagrodzono ją nagrodą imienia Elly Fitzgerald. W 2002 roku artystka zaśpiewała na zamknięcie zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City. (PAP)

pj/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :