Europejskie Nagrody Filmowe 2011 – „Melancholia” najlepszymfilmem

Europejskie Nagrody Filmowe 2011 – „Melancholia” najlepszymfilmem

24. w historii ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych (European Film Awards – EFA), przyznawanych przez Europejską Akademię Filmową, odbyła się w sobotę w Berlinie.

„Melancholia” z Kirsten Dunst w roli głównej to – jak po premierowych pokazach w maju podkreślał duński reżyser – przede wszystkim film „o stanie umysłu”. Historia opowiedziana przez von Triera rozpoczyna się w wielkiej posiadłości, gdzie trwa przyjęcie weselne młodej Justine. Panna młoda cierpi na depresję, popada w skrajne stany emocjonalne. Tuż po ślubie zaczynają dręczyć ją straszne apokaliptyczne wizje. Wkrótce okaże się, że znajdą one odzwierciedlenie w rzeczywistości – do Ziemi zbliża się planeta, która przez miliony lat skrywała się za Słońcem. Jeśli uderzy w Ziemię, spowoduje totalne zniszczenie i koniec świata.

Podczas gali Europejskiej Akademii Filmowej von Trier nie odebrał nagrody osobiście. Jak tłumaczono w jego imieniu ze sceny, reżyser „postanowił nie wygłaszać publicznych oświadczeń”. Twórcom „Melancholii” oprócz nagrody za najlepszy film przypadło zwycięstwo w kategorii zdjęcia – triumfował w niej operator Manuel Alberto Claro.

W rywalizacji o Europejską Nagrodę Filmową 2011 za najlepszą reżyserię Larsa von Triera pokonała jego rodaczka, Susanne Bier. Dunkę uhonorowano za realizację filmu „W lepszym świecie” („In a Better World”), opowieści o dzieciach, które znalazły się w psychologicznej pułapce. (PAP)

jp/ akl/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :