Powstali na początku lat 80-tych. Dwukrotnie zawieszali działalność a skład zmieniali tak wiele razy, że do dziś pozostaje niewiadomą, czy kiedykolwiek skończą się owe roszady. Obecny Aptekę tworzą: Jędrzej „Kodym“ Kodymski (gitara, śpiew), Jacek Żołądek (gitara basowa), Grzegorz Puzio (perkusja). Ostatni album grupy zatytułowany „Tylko dla…“ ukazał się w 2010 roku a pod koniec listopada zespół wyruszył w trasę koncertową „Apteka Witkacy Express“. Seria koncertów inspirowanych twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza odbyła się w Chorwacji (Rijeka), Wielkiej Brytanii (Bristol) oraz w Rosji (Sankt Petersburg).
Całe przedsięwzięcie dofinansowywane było przez Instytut Adama Mickiewicza. Wsparcia udzieliło również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas dwugodzinnych koncertów zespół występował z artystami pochodzącymi z wizytowanych krajów. W każdym z trzech odwiedzanych miast można więc było usłyszeć lokalnych wokalistów, trębaczy, didżejów i innych muzyków. Wstęp na wszystkie koncerty był bezpłatny.
Idea trasy zespołu Apteka nie sprowadzała się jedynie do hołdu oddanego Witkacemu. Artystom chodziło bardziej o stworzenie pewnego obrazu muzycznego, inspirowanego życiem i twórczością malarza. W związku z tym obok oryginalnych utworów zespołu można było usłyszeć improwizacje wypełnione psychodelicznymi dźwiękami.
Oprawie muzycznej towarzyszyły wizualizacje również inspirowane działalnością Witkacego.
Gościem specjalnym koncertu w Rijece (17.11.2011) był Hornsman Coyote, świetny puzonista od lat obecny na bałkańskiej scenie muzycznej. Na swoim koncie ma współpracę m.in. z: Soufly, Ras Muffet, Jah Works, Repentance Music, Paco Ten i Kris Naphtali.
W Bristolu (24.11.2011) na scenie oprócz Apteki pojawili się: Andy Scholes i James Morton. Andy Scholes to znakomity didżej, selektor i producent poruszający się w nurcie muzyki dub / dubstep / trip hop. Moża go było usłyszeć razem z UB 40, Henry & Louis i wieloma innymi artystami. James Morton uważany jest natomiast za jednego z najlepszych saksofonistów młodego pokolenia w Wielkiej Brytanii. Oprócz aktywności w swoim macierzystym składzie Porkchop udziela się również w: Still Black Still Proud – African tribute to James Brown, Andy Sheppard, Fred Wesley, Cheik Lo, Martha High, Angelique Kidjo i Tony Allen.
Gośćmi specjalnymi ostatniego koncertu na trasie w Sankt Petersburgu (03.12.2011) byli: Iija Gindin i Max Karpycheff (saksofonista i klarnecista). Oboje są członkami rosyjskiego zespołu Opa!. Sądząc po tym jak pisze o sobie grupa, można się domyślać, że ostatni koncert na trasie Apteki był wybuchową muzyczną mieszanką: "Połączyli swe inspiracje wynikające z różnych tradycji i zaczęli tworzyć na modę wschodnioeuropejskich i narodowych rosyjskich szlagierów w urbanistycznych petersburskich aranżacjach. Czar i kicz a-la Kusturica harmonijnie łączy się tu ze stadionową energią i inteligentnym humorem undergroundu. Mówią o sobie, że są kontynuatorami tradycji paradnych orkiestr dętych i jak one rozweselają wszystkich muzyką pełną niepohamowanej radości i zaraźliwych rytmów, przy których się tańczy na stole" – pisze o sobie grupa Opa!.
Trasa koncertowa „Apteka Witkacy Express“ stała się okazją do wydania dwóch nowych płyt zespołu. Pierwszą z nich będzie „Od pacyfizmu do ludobójstwa“. O albumie opowiada Jędrzej Kodymowski, wokalista i gitarzysta zespołu: "Ten tytuł daje nam pełne spektrum okoliczności, które z historycznego punktu widzenia są nieuchronnym kołem przeczynowo-skutkowym i wynikają z próby namysłu nad cechami ludzkiej natury. Spór o właściwości człowiecze toczy się nie od dziś, znane są poglądy Jana Jakuba Roussou twierdzącego, że człowiek z natury jest istotą piękną i dobrą oraz jego adwersarza Tomasza Hobbesa, który w ludzkim uśmiechu chciał raczej widzieć wilcze kły, w myśl maksymy „homo homini lapus es”".
Album został nagrany „na setkę“. Rejestracją i produkcją zajął się Agim Dżejlili, znany m.in. z grupy Oszibarack. Nagrania zrealizowano w Tonn Studio w Łodzi w technice analogowej. Masternig odbywał się w Seattle. Płyta miała ukazać się jeszcze w listopadzie, jednak wygląda na to, że premiera albumu została przesunięta z bliżej nieokreśłonych przyczyn.
Drugim wydawnictwem Apteki, które w najbliższym czasie ujrzy światło dzienne, będzie „Witkacy w transcendencje Apteki“. Płyta ma być zwieńczeniem trasy „Apteka Witkacy Express“, która zakończyła się 3 grudnia.
Jak donoszą portale internetowe: „Muzyka, styl i filozofia Apteki się radykalizuje. Spodziewać się można cięższego brzmienia, jeszcze większej dozy psychodelii i transu, który opiera się na riffach gitarowych, współbrzmiących z potężną sekcją rytmiczną“.
Michał Wróblewski