3. Festiwal Muzyki Filmowej – w maju w Krakowie

3. Festiwal Muzyki Filmowej – w maju w Krakowie

08.03. Kraków (PAP) – Laureaci Oscarów: chiński kompozytor Tan Dun i twórca muzyki do "Władcy Pierścieni" Kanadyjczyk Howard Shore będą gwiazdami 3. Festiwalu Muzyki Filmowej, który odbędzie się w dniach 20-22 maja w Krakowie – podali organizatorzy w poniedziałek na konferencji prasowej.

"Zaplanowaliśmy trzy koncerty plenerowe. Od czwartku do soboty będziemy się spotykać na krakowskich Błoniach o godz. 21.30. W tym roku nasze widowiska będą jeszcze bardziej spektakularne" – powiedziała dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, Magdalena Sroka.

Na krakowskich Błoniach stanie scena dla 300 wykonawców i ekran o wymiarach 18 na 9 m, jak podkreślają organizatorzy – największy, jaki udało się zdobyć.

Howard Shore pojawi się na krakowskim festiwalu po raz pierwszy, choć jego muzyka do "Władcy Pierścieni" była wykonywana tam podczas poprzednich dwóch edycji imprezy. Tym razem zabrzmi muzyka do trzeciej części trylogii, filmu "Powrót Króla", którą wykona 300 artystów. Kanadyjczyk jest twórcą muzyki do ponad 50 filmów, najbardziej znane to: "Filadelfia", "Milczenie owiec" i "Aviator".

Tan Dun podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu zaprezentował w Krakowie ścieżkę dźwiękową do filmu "Przyczajony tygrys, ukryty smok". W tym roku przygotowuje dla krakowskiej publiczności "The Banquet Concerto", oparty na ścieżce dźwiękowej do chińskiej adaptacji "Hamleta", zatytułowanej "Banquet: 100 dni cesarza". Partię fortepianową zagra Leszek Możdżer, w oryginale wykonywał ją Lang Lang. Tan Dun zaprezentuje także zamówione na krakowski festiwal "Hero Concerto", oparte na muzyce do chińskiej superprodukcji "Hero".

Trzecim wiodącym kompozytorem festiwalu będzie utytułowany Japończyk Shigeru Umebayashi, twórca muzyki do ponad 40 chińskich i japońskich filmów. W Krakowie zaplanowano koncert największych przebojów Umebayashiego. Słynną pieśń "Lovers" z filmu "Dom latających sztyletów" wykona gwiazda Opery Paryskiej Ewa Małas-Godlewska.

Nowością jest festiwalowe pasmo dla dzieci. Podczas koncertu "Disney – królestwo muzyki" najmłodsza publiczność będzie mogła wysłuchać piosenek z filmów Disneya w wykonaniu znanych polskich wykonawców z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej oraz chóru. Podczas koncertu w Kijów Centrum na kinowym ekranie wyświetlane będą fragmenty legendarnych amerykańskich kreskówek.

Prócz plenerowych koncertów, w Kinie pod Baranami zaplanowano projekcje wybranych filmów z muzyką trzech zaproszonych kompozytorów oraz spotkania z twórcami.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i radio RMF Classic.(PAP)

czo/ ls/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :