Polska sztuka / Malarstwo / Współczesnośc powoj

  • Opublikowano:

    2010-05-12
  • Odsłon:

    336

I love Manga! - wernisaż prac Magdaleny Łyskowicz.

20 marca 2010 roku odbył się wernisaż prac Magdaleny Łyskowicz zorganizowany przez Muza Art Cafe – kawiarnię artystyczną działającą przy poznańskim kinie Muza. Przybyli goście mieli okazję uczestniczyć w prelekcji zatytułowanej Animacja i ruch w sztuce komiksu . Po zapoznaniu się z różnorodnymi technikami przedstawiania dynamicznych scen przez twórców mangi wielbiciele japońskiego komiksu wzięli udział w otwarciu wystawy prac Magdaleny Łyskowicz.

Młoda artystka tworzy już od kilkunastu lat, lecz większość jej prac trafiała dotąd do szuflady. Jej prawdziwą pasją jest rysunek inspirowany mangą oraz grafika. Choć sztuka japońskiego komiksu jest dla niej całym światem  Magdalena Łyskowicz może realizować się twórczo jedynie w wolnym czasie. Na codzień pracuje w szkole jako nauczycielka fizyki. Miejmy nadzieję, że już niedługo utalentowanej artystce uda się połączyć pracę zawodową z życiową pasją.

Magdalena Łyskowicz tworzy głównie w konwencji mangowej, lecz zdarzają się też wyjątki, jak choćby wyraziste fotomontaże z obiektami architektonicznymi na pierwszym planie. Jej fascynacja japońskim komiksem oraz anime rozpoczęła się jeszcze w latach 90., kiedy to na ekranach polskich telewizorów pojawił się animowany serial - Czarodziejka z księżyca . Z czasem artystka zaczęła szukać inspiracji również w innych anime, współpracowała także przy tworzeniu amatorskiego komiksu. Aktualnie czerpie ona natchnienie również z mrocznej muzyki rockowej i nu metalu oraz otaczającej ją rzeczywistości - wykonuje fotomontaże z wykorzystaniem zdjęć zabytkowych obiektów oraz rysuje twarze realnych osób w konwencji mangowej.

Początkowo Magdalena Łyskowicz wykonywała rysunki ołówkiem oraz kredkami, po pewnym czasie postanowiła jednak skorzystać z szerokich możliwości oferowanych przez programy graficzne. Obecnie jej praca rozpoczyna się od ołówkowego szkicu, który następnie zostaje wprowadzony do Photoshopa i pokolorowany. Dzięki tym zabiegom prace Magdaleny Łyskowicz wyróżniają się wyrazistą kolorystyką, która niekiedy przechodzi w sepię lub kontrastowe zestawienia nasyconej czerwieni i czerni.

Wernisaż zatytułowany I love Manga! przykuł uwagę osób zafascynowanych japońskim komiksem, lecz wielu gości było zainteresowanych również fotomontażami. Przedstawiały one głównie obiekty architektoniczne zlokalizowane niedaleko rodzinnego miasta artystki – Nowej Soli. Kilka budowli zostało także uwiecznionych podczas wycieczki do Pragi. Dzięki użyciu nowoczesnych narzędzi powstały oniryczne pejzaże z labiryntami tonących w chmurach mostów oraz mrocznymi zamczyskami na tle burzowego nieba. W ramach wystawy zorganizowanej przez działaczy z Muza Art Cafe można oglądać też inne prace, ukazujące zabytkowe budowle zawieszone na lewitujących skałach lub tory kolejowe pociągnięte aż do głębin oceanu.

Prace Magdaleny Łyskowicz będą prezentowane publiczności do 22 kwietnia 2010 roku.

Nina Kinitz 25 marca 2010