Zmarła piosenkarka Katarzyna Sobczyk

Zmarła piosenkarka Katarzyna Sobczyk

29.07. Warszawa (PAP) – Katarzyna Sobczyk – polska piosenkarka, popularna w okresie big bitu, znana m.in. z piosenek „O mnie się nie martw”, „Trzynastego”, „Nie bądź taki szybki Bill” – zmarła w Warszawie – poinformowali PAP jej przyjaciele. Miała 65 lat.

Piosenkarka zmarła po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej w warszawskim Hospicjum Onkologicznym św. Krzysztofa.

W jednym z ostatnich wywiadów (maj 2010), piosenkarka dedykowała tym, którzy się o nią martwią, swoją piosenkę pt. „O mnie się nie martw”. „Mimo chemioterapii, bólu, nudności, zmęczenia i puchnącej ręki, jestem wciąż pełna optymizmu” – mówiła.

Katarzyna Sobczyk, właściwie Kazimiera Sawicka (po mężu), urodziła się 21 lutego 1945 r. w Tyczynie (podkarpackie). Zadebiutowała w 1961 r. w Koszalinie jako wokalistka amatorskiej grupy Biało-Zieloni, która działała przy Wojewódzkim Domu Kultury. W 1963 roku odniosła sukces na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i znalazła się w Złotej Dziesiątce.

W latach 1964-1972 występowała z zespołem Czerwono-Czarni, następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem Wiatraki.

Wylansowała wiele przebojów, m.in. „Mały książę”, „Nie bądź taki szybki Bill”, „O mnie się nie martw”, „Biedroneczki są w kropeczki”, „Nie wiem, czy to warto”, „Trzynastego”, „Był taki ktoś”, „To nie grzech”. W latach 60. odnosiła sukcesy na Festiwalu Polskie Piosenki w Opolu. W 1964 za piosenkę „O mnie się nie martw” zdobyła I nagrodę w kategorii piosenki rozrywkowej i tanecznej; w 1965 – za „Nie wiem czy warto” – I nagrodę w kategorii piosenki rozrywkowej; w 1966 za „Nie bądź taki szybki Bill” – Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji.

Od 1979 r. przebywała w Chicago, gdzie nagrała dwie płyty solowe. W 2008 roku wróciła do Polski na stałe, ciężko chora na raka piersi.(PAP)

nno/ hes/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :