Zmarł Andrzej Przybielski, wybitny trębacz jazzowy

Zmarł Andrzej Przybielski, wybitny trębacz jazzowy

Przybielski w latach 60. związał się z polską awangardą muzyki jazzowej. W 1968 roku był laureatem festiwalu Jazz nad Odrą, a rok później wystąpił podczas najbardziej prestiżowej polskiej imprezy jazzowej – Jazz Jamboree w Warszawie, gdzie grał z Formacją Muzyki Współczesnej Andrzeja Kurylewicza.

W ciągu swojej kariery muzycznej uczestniczył w dziesiątkach projektów artystycznych, firmowanych przez tak uznanych twórców, jak Helmut Nadolski, Jacek Bednarek, Andrzej Kurylewicz, Czesław Niemen, Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko, Stanisław Sojka, Adam Hanuszkiewicz, Wanda Warska, Ryszard „Tymon” Tymański i Józef Skrzek. Współtworzył grupy: Sesja, Big Band Free Cooperation, Asocjacja Andrzeja Przybielskiego i Acoustic Action.

Na początku lat 90. zaangażował się we współpracę z czołowymi muzykami tzw. sceny jassowej, której głównymi ośrodkami był Gdańsk i Bydgoszcz. Bardzo często występy z udziałem Przybielskiego były rejestrowane i można je usłyszeć na ponad 70 płytach firmowanych przez różnych wykonawców.

Talent Przybielskiego bardzo cenił inny uznany trębacz jazzowy – Tomasz Stańko, który wielokrotnie wspomina o bydgoskim artyście na kartach swojej wydanej w ubiegłym roku autobiografii. W ocenie Stańki, Przybielski był wirtuozem, muzykiem „wybitnym”, posiadającym „niezwykłą muzyczną wyobraźnię”.

Bydgoski trębacz angażował się jako muzyk także w liczne projekty teatralne. Współpracował z Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem im. Witkacego w Zakopanem, a z zespołem zamojskiej sceny Performer wystąpił podczas Światowych Dni Teatru w Avignon we Francji. (PAP)

olz/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :