Odnaleziono dokumenty z dawnych jarocińskich rockowisk

Odnaleziono dokumenty z dawnych jarocińskich rockowisk

Jak powiedział PAP Robert Kaźmierczak z powstającego w Jarocinie Spichlerza Polskiego Rocka, najcenniejsze znaleziska to teczki z tekstami zespołów występujących w 1984 r. (m.in. T. Love, Siekiera, Madame, Made in Poland, Izrael, Moskwa) i naniesione na niektóre z nich ingerencje cenzora.

Z przesłanych PAP kopii kilku takich tekstów wynika, że pracownikowi ówczesnego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w Kaliszu nie podobała się m.in. piosenka „Wychowanie” zespołu T. Love. Cenzor wykreślił : „Ojczyznę kochać trzeba i szanować/Nie deptać flagi i nie pluć na godło/Należy też w coś wierzyć i ufać/ Ojczyznę kochać i nie pluć na godło”.

Dziś organizator Jarocina z 1984 r. Walter Chełstowski i lider kapeli Muniek Staszczyk mówią, że nie przejęli się uwagami cenzora i na wieczornym koncercie piosenka została wykonana w pełnej wersji tekstowej. Według Kaźmierczaka, inni wykonawcy też nie respektowali ograniczeń narzucanych przez pracowników cenzury.

Zapewnił, że znalezione dokumenty oraz dzieła związane z muzyką znajdą się w zbiorach Spichlerza Polskiego Rocka, w którym będą gromadzone, archiwizowane i badane oraz udostępniane.

I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji odbył się w Jarocinie w 1980 r., ale historię rockowisk poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. W 1980 r. festiwal przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd, a później w słynne w całym kraju Festiwale Muzyków Rockowych (FMR). Ostatni z nich odbył się Jarocinie w 1994 r. Doszło wtedy do starć z policją, imprezę zawieszono; przywrócono ją dopiero w 2005 r.(PAP)

zak/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :